Hlavní navigace

HN: V zemích EU poklesla inflace

17. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V zemích EU se v srpnu oproti červenci snížila inflace o 0,2 %. Stejně tak poklesla i meziroční inflace eurozóny. Pokles způsobily klesající ceny ropy.

Za poslední rok se inflace zvyšovala právě kvůli růstu cen ropných produktů a potravin. Ve výši uspokojivé pro Evropskou centrální banku se míra inflace nacházela naposledy v loňském srpnu, kdy byla na úrovni 1,9 procenta, v eurozóně ještě o 0,2 % nižší. Letošní srpen přinesl snížení spotřebitelských cen oproti červenci o 0,1 % v EU i eurozóně. K poklesu nejvíce přispěly ceny v dopravě, v kategorii vzdělání a potravin. Rovněž zpomalila i míra růstu cen energie. Cena ropy za barel klesla zhruba o čtvrtinu, přičemž tento klesající trend pokračuje i tento měsíc.

Zemí s nejvyšší inflací eurozóny je Lotyšsko s 16,6 %, nejnižší je pak v Nizozemsku ve výši 3 %. V České republice v srpnu inflace také klesala z 6,8 % na 6,2 %.

Tisk: Česká burza reaguje na finanční krizi nejvíce ze střední Evropy

Pád další významné americké investiční banky Lehman Brothers vyvolal další pokles akcií na světových burzách. Pražská burza podle analitiků reagovala na tuto událost nejcitlivěji ze zemí střední Evropy. Hlavní index trhu PX se tak ocitl na hodnotách, ve kterých se naposledy nacházel v roce 2005.

Burza musela včera odpoledne dokonce pozastavit obchody s akciemi těžební firmy NWR poté, co jejich ztráta převýšila 21 procent. Dvakrát přerušeno bylo i obchodování s akciemi developerské firmy ECM. Ty totiž ztratily až třetinu své hodnoty. Finanční krize a zpomalující se ekonomika v Evropě ohrožuje i český státní rozpočet, jež vznikl už v polovině roku, kdy se ještě potíže na finančních trzích plně neprojevovaly. Vzniká tedy riziko, že předpokládaný růst ekonomiky nebude tak vysoký a nestačí vygenerovat dostatečné příjmy na pokrytí výdajů.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).