Hlavní navigace

HN: Většina českých firem je podkapitalizovaných

2. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Většina českých podniků s formou společnosti s ručením omezeným je podkapitalizovaná. Právní forma s.r.o. je v ČR nejoblíbenější a převážná většina těchto firem udržuje registrovaný kapitál na úrovni minimální zákonné hranice. Ve finanční krizi může nedostatek kapitálu způsobit nestabilitu, píší dnes Hospodářské noviny.

České podniky s právní formou s.r.o je podkapitalizovaných a udržuje svůj kapitál zapsaný v obchodním rejstříku na zákonném minimu. Tento stav však může firmám v krizi způsobit nestabilitu a rizika pro jejich obchodní partnery. Většina kapitálu je navíc kumulována mezi poměrně malý počet podniků, píšou Hospodářské noviny. Dokonce se často stává, že společnosti s ručením omezeným s registrovaným kapitálem v minimální zákonem požadované výši mají nyní dokonce negativní vlastní kapitál, uvedla pro deník analytička Čekia Petra Štěpánová.

Své obavy vyjádřila také Hospodářská komora ČR v souvislosti s chystanou směrnicí EU, která by umožnila založit firmu za jedno euro a hlavním rizikem by se díky tomu stala právě kredibilita těchto společností. V době růstu měly tyto podniky přirozeně navyšovat vlastní zdroje, zejména statutární fondy, fondy ze zisku a základní kapitál, uvedl pro Hospodářské noviny prezident komory Petr Kužel. Čtěte více: Je „eseróčko za korunu“ opravdu terno?

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).