Hlavní navigace

Hnutí ANO obrátilo, koalice podpoří omezení otevírací doby obchodů

20. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Jaroslav Šnajdr, podle licence: Rights Managed
Přestože se hnutí ANO původně stavělo proti omezení otevírací doby maloobchodů, nyní již s návrhem souhlasí. Během 7 svátků by tak mělo být zcela zavřeno.

Vládní koalice se shodla, že podpoří omezení otevírací doby v maloobchodě. Pokud zákon projde v navrhovaném znění, bude zcela zavřeno během 7 svátků a navíc na Štědrý den od 12 hodin. Omezení se však nemá týkat malých obchodů a čerpacích stanic.

Čtěte také: Zákon omezující otevírací dobu obchodů patří do koše. Důvodů existuje několik

Hnutí ANO obrátilo

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Jaroslav Šnajdr, podle licence: Rights Managed

Otevírací doba maloobchodu se zřejmě omezí.

Před dnešním jednání poslanecké sněmovny ohlásil na tiskové konferenci předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jiří Mihola, že se koalice dohodla na omezení otevírací doby maloobchodu o vybraných svátcích. Původně se přitom stavělo proti hnutí ANO. Návrh senátorů ČSSD, který budou poslanci projednávat na aktuální schůzi poslanecké sněmovny, počítá s tím, že by obchody měly mít během sedmi vybraných svátků zcela zavřeno. Na Štědrý den by pak mohly prodávat jen do 12 hodin.

Podle návrhu zákona by obchody nesměly otevřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. prosince a 26. prosince. 24 prosince by byl zakázán prodej od 12 hodin. Omezení by se však netýkalo všech obchodů. Otevřeno by mohly mít i nadále prodejny, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejny ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Projde návrh v původním znění

Zda projde návrh v tomto znění, je však otázkou. Vláda totiž zaujala ve svém usnesení neutrální stanovisko a zmínila několik sporných bodů. Vládě se například nezamlouval záměr vyjmout z navrhovaného režimu omezení prodejní doby prodejny, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2 či omezení jen ve vybrané svátky.

Proti omezení se i nadále staví podnikatelé, podle kterých je regulace prodejní doby zákonem neodůvodněným zásahem státu do soukromoprávních vztahů podnikatelských subjektů. Omezení prodeje, jak jej navrhuje projednávaná předloha, zasahuje provozovny větší než 200 m2, čili se vztahuje především na velké řetězce. Taková regulace je s přihlédnutím na skutečnost, že do zmiňované metrážní kategorie spadá více jak 80 % obchodů v Česku z našeho úhlu pohledu diskriminační. Zákon, tak jak je předkládán, nechrání nejen podnikatele, ale ani zaměstnance a v konečném důsledku ani spotřebitele, uvedla dnes ve svém prohlášení Hospodářská komora ČR.

Čtěte také: Na paškál se vrací prodejní doba obchodů. Během 7 svátků by nesměly otevřít

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).