Hlavní navigace

Hospodářská komora dala dohromady tým odborníků, který poradí s aktuální situací

23. 3. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tisíce živnostníků a podniků od vyhlášení nouzového stavu zjišťovalo na webu Hospodářské komory ČR, jak postupovat v následujících dnech.

Aby Hospodářská komora urychlila zodpovídání dotazů podnikatelů, uzavřela dohodu se čtyřmi renomovanými právními kancelářemi, na základě které bezplatně uvolní své kapacity pro tento druh poradenství. 

Do projektu se zapojili Havel & Partners, Becker & Poliakoff, AK Němec, Bláha & Navrátilová a AK Felix. IT infrastrukturu pro tento účel bez nároku na honorář vytvořila firma NEWPS. Chci poděkovat těmto firmám, že i když jsou teď zavalené vlastní prací pro své klienty, jsou ochotné bezplatně uvolnit některé své zaměstnance, aby pomáhali podnikatelům, kteří se na nás v těchto dnech obracejí pro pomoc, říká tajemník Úřadu Hospodářské komory ČR Tomáš Vrbík.

Hospodářská komora vyvinula Právní elektronický systém, kde se po zaslání dotazu podnikatelem spustí workflow, kterým si právníci a analytici Hospodářské komory ČR a těchto čtyř kanceláří přerozdělí tyto dotazy k vyřešení v co nejkratší době. Specifické dotazy z různých oborů budou zodpovídat také Hospodářskou komorou ČR začleněné asociace, svazy, klastry a řemeslné cechy.

Dotazy jsou nyní tříděny do několika tematických kategorií: 

  • přeshraniční problematika (pendleři, hraniční přechody, umožnění vstupu zahraniční expertů do ČR či z ČR, zaměstnávání zahraničních pracovníků…),
  • zajištění ochranných prostředků pro zaměstnance (nedostatek, způsob, jak o ně žádat, až budou k dispozici, systém rozdělování…),
  • zákazy, výjimky ze zákazů (služby/nákup materiálu apod.), odklady plateb a povinností (daň z příjmů, DPH, sociální a zdravotní pojistné, promíjení pokut a sankcí…),
  • řešení problematiky zaměstnavatel a zaměstnanec (náhrady za zaměstnance v karanténě, další překážky, kurzarbeit…) a další. 

Informace k této službě podnikatelé naleznou zde: https://www.komora.cz/ko­ronavirus/

Podnikatelé mohou využít také další poradny:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).