Hlavní navigace

Hospodářská komora: Podplácí se i podnikatelé navzájem

11. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora ČR (HK) udělala průzkum mezi 1166 svými členy zaměřený na zkušenosti s korupcí. Zjistila, že čtyři z deseti oslovených již někdy dali úplatek. 60 % z oslovených podnikatelů už někdo o úplatek požádal. 45 % podnikatelů se naopak někdo jiný snažil uplatit. Celkem má zkušenosti s korupcí celých 77 % dotázaných podnikatelů.

Z průzkumu také vyplynulo, že více podnikatelů by bylo ochotných dát úlatek, aby dostali novou zakázku, v neprospěch těch, kteří by nic podobného neudělali. Výsledky průzkumu jsou znepokojivé, nicméně bohužel očekávatelné. Korupce je vnímána jako běžný způsob chování nejen ve státní sféře, ale také ve vztazích mezi soukromými subjekty, řekl k výsledkům průzkumu prezident HK Jaromír Drábek.

Korupci se podle podnikatelů daří ve státní správě a samosprávě při výběrových řízeních a rozdělování státních zakázek. Korupce ale není neznámá ani v jednáních mezi samotnými podnikateli.

Poslanecká sněmovna v polovině února schválila novelu trestního řádu, která zavádí protikorupční agenty. Věřím, že tímto zákonem Policie České republiky získává nový, účinnější nástroj pro potírání negativního fenoménu, který má název korupce, řekl k novele ministr vnitra Ivan Langer.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).