Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Hrajete poker nebo sázíte? Příjmy z hazardních her danit nemusíte

Daniel Morávek

Zatímco herny, sázkové kanceláře či kasina se zdanění nevyhnou, hráči své výhry z legálních hazardních her danit nemusí.

Jen v případě výher vyšších než 5 milionů korun musí hráči splnit oznamovací povinnost, upřesnilo serveru Podnikatel.cz ministerstvo financí.

Čtěte také: Pavel Stehno: Pokerem si může přivydělávat v podstatě každý

Výhry z her dle hazardního zákona se už nedaní

Od ledna platí nový zákon o hazardních hrách. I online herny musí mít nově licenci, jinak jim hrozí zablokování. Co se týče výher z hazardních her, tam platí, že je fyzické osoby danit nemusí. Tyto výhry totiž patří mezi ostatní příjmy podle § 10 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů, přičemž výhry z hazardních her provozovaných v souladu se zákonem upravujícím hazardní hry nebo v souladu s právními předpisy obdobnými zákonu upravujícímu hazardní hry vydanými v členském státě EU nebo státě tvořícím EHP jsou podle § 10 odst. 3 písm. b) zákona jsou od daně z příjmů osvobozeny. Pokud by takové příjmy přesáhly 5 mil. Kč, pak podléhají oznamovací povinnosti dle § 38v ZDP, doplnil serveru Podnikatel.cz Filip Běhal, z tiskového oddělení ministerstva financí.

Vzhledem k tomu, že jde o osvobozené příjmy, nemohou k nim hráči uplatnit daňové výdaje. Zároveň ale tyto příjmy ani nemusí uvádět v daňovém přiznání. Osvobozený příjem se v souladu s § 5 odst. 5 zákona do základu daně nezahrnuje, tedy neuvádí se v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob, uzavřel Běhal.

Zákon o hazardních hrách řeší konkrétně tyto druhy hazardních her:

  • a) loterii,
  • b) kursovou sázku,
  • c) totalizátorovou hru,
  • d) bingo,
  • e) technickou hru,
  • f) živou hru,
  • g) tombolu,
  • h) turnaj malého rozsahu.