Hlavní navigace

Hrozivé letní statistiky. Bankrot ohlásil rekordní počet podnikatelů

11. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Letošní srpen se zapíše do historie. Byl podán rekordní počet návrhů na firemní bankrot, navíc počet bankrotů u podnikatelů se zdvojnásobil. Čtěte přesná čísla.

Ještě není konec roku, přitom již nyní dosahuje počet bankrotů 92 procent z celkového počtu firemních bankrotů vyhlášených v roce 2011. V srpnu bylo vyhlášeno 330 firemních bankrotů, z toho se 117 týkalo obchodních společností a 213 fyzických osob podnikatelů. Vyplývá to ze statistik společnosti Czech Credit Bureau (CCB).

Počet bankrotujících podnikatelů se zdvojnásobil

Od doby platnosti zákona se jedná o nejvyšší počet bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášených v jednom měsíci. Zároveň se za posledních 12 měsíců počet bankrotů fyzických osob podnikatelů zdvojnásobil.

Čtěte také: Víme, ve kterých oborech podnikání se letos nejvíce krachuje

Lze očekávat, že počet firemních bankrotů v letošním roce překročí dosud maximální počet firemních bankrotů z roku 2000. Zatímco v roce 2000 se bankroty fyzických osob podnikatelů podílely na celkovém počtu firemních bankrotů 14 %, v letošním roce se jejich podíl může vyšplhat až na dvě třetiny, uvedla vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau, Věra Kameníčková. Ta upřesnila, že v srpnu letošního roku bylo podáno 757 návrhů na firemní bankrot. Ve srovnání s údaji za červenec to bylo o 129 případů více.

Jak doplňují údaje z Credireform, mezi největší firmy, na které byl v srpnu podán insolvenční návrh, patří společnost Krajská zdravotní a. s., RAVAK a. s., SAINT-GOBAIN ADFORS CZ s. r. o. (insolvenční řízení zamítnuto soudem 29. 8. 2012), VIAMONT a. s. a stavební firmy STATUS a. s. a AŠ-ET spol. s r. o. (odmítnuto 28. 8.).

Podnikatelé bankrotují více než firmy

Počet bankrotů obchodních společností už delší dobu osciluje kolem 100 případů za měsíc a v případě návrhů na bankrot obchodní společnosti je to cca 400 případů za měsíc, jejich vývoj je tudíž stabilní. To však neplatí o bankrotech fyzických osob podnikatelů. Jejich počet a počet návrhů na ně je desetkrát vyšší než v lednu 2010, doplnila za CCB Kameníčková.

Čtěte také: S růstem zadluženosti přibývá i insolvenčních srážek ze mzdy. Čtěte, jak na ně

Nejvíce firemních bankrotů bylo v srpnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (61 případů) a v kraji Ústeckém (37 případů). Nejmenší počet firemních bankrotů v tomto měsíci vykázal Karlovarský (2) a Plzeňský (5 případů).

MM_socky3

Jak upozorňuje Creditreform, počet bankrotů může v příštím roce trhat další rekordy. Významný vliv na počty insolvenčních návrhů však mohou mít schvalovaná opatření vlády na zvýšení daňového zatížení domácností i firem, která mají začít platit od ledna 2013, uzavřela Stanislava Menšíková z Creditreform.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).