Hlavní navigace

I drobní živnostníci už mohou být pojištění v rámci přípravy postižených

18. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Chcete zapracovat zdravotně postiženého, ale nejste ředitelem velké společnosti? Nevadí, dnes už si to můžete dovolit i vy.

Přípravu zdravotně postižených osob k práci nemusí nutně provádět jen velké firmy. Zapojit se už mohou i drobní podnikatelé, kteří chtějí pomoci jiným nebo například vrací do pracovního procesu svého zaměstnance po vážném úrazu. Budou mít stejnou oporu jako kdokoli jiný. Minimálně čtyři pojišťovny už jim dnes nabídnou pojištění postižených stejně jako velkým firmám. Z toho tři nepožadují žádný limit plnění, ani minimální délku pojištění.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Aby mohli lidé se zdravotním postižením tyto činnosti následně kvalifikovaně vykonávat, je třeba, aby se jim někdo individuálně věnoval, takzvaně je zaučil. To je možné buď ve firmě, která se rozhodne takového člověka přijmout nebo u zaměstnavatele, který dotyčného skutečně jen zapracuje a on pak nastoupí jinde. A protože se v těchto případech nejedná o zaměstnance firmy, nevztahuje se na ně pojištění, které má podnikatel uzavřené. Tudíž se daný zaměstnavatel vystavuje riziku v rámci bezpečnosti práce a případným pojistným plněním, která se na něj vztahují. Je tedy nutné, aby si sjednal smlouvu novou.

Dál čtěte: Zaměstnávat zdravotně postižené se vyplácí. Počítejte s námiVyužijte služeb chráněných dílen, nedělají jen cetky

Pojišťovny dosud nechtěly smlouvy s malými podnikateli vůbec uzavírat. Změna přišla až ve chvíli, kdy se záležitostí začal zabývat Nadační fond na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a posléze i Generální ředitelství Úřadu práce ČR. Jedná se především o drobné podnikatele, kteří například provozují chráněná pracovní místa a jejichž obrat nedosahuje vysokých částek. A v těchto případech jsme zjistili, že pojišťovny jim takové služby nenabízí, vysvětluje Marie Bílková, generální ředitelka Úřadu práce. Teď už se zaměstnavatelé, kteří k tomu mají vhodné podmínky a personální vybavení nemusí této činnosti obávat. Nevzniknou jim z ní žádné vícenáklady. Cenu pojištění jim uhradí v plné výši Úřad práce ČR. Naopak mohou získat kvalifikovaného a motivovaného zaměstnance.

Pojišťovna Minimální limit plnění Minimální délka trvání pojištění
Allianz pojišťovna 1 000 000 Kč 1 rok
Česká pojišťovna nestanoveno nestanoveno
ČSOB pojišťovna nestanoveno nestanoveno
Hasičská vzájemná pojišťovna nestanoveno nestanoveno
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).