Také OSVČ a firmy, které poplatky platit nebudou, se musí registrovat u ČT a ČRo

10. 6. 2025
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Podnikatelé, kteří mají méně jak 25 zaměstnanců, sice nemusí platit koncesionářské poplatky, zároveň se však i tak musí registrovat u České televize a Českého rozhlasu.

Do konce června by tak prakticky všichni podnikatelé měli splnit oznamovací povinnost a nahlásit televizi a rozhlasu počet svých zaměstnanců, a to i v případě, pokud nikoho nezaměstnávají. 

Co se dozvíte v článku
  1. Koncesionářské poplatky se zvýšily
  2. Podnikatelé nově budou platit dle počtu zaměstnanců
  3. Nahlásit počet zaměstnanců musíte do konce června
  4. Oznamovací povinnost mají i podnikatelé, kteří poplatky platit nebudou
  5. Právníci výklad potvrzují
  6. Velká zátěž i pro ČT a ČRo
  7. Jakým způsobem mají podnikatelé nahlásit počty zaměstnanců?

Koncesionářské poplatky se zvýšily

Od letošního května se zvýšily koncesionářské poplatky o 25 Kč a změnila se také definice rozhlasového a televizního přijímače. Nově jsou definovány jako zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového, resp. televizního vysílání, bez ohledu na to, jakým způsobem je takové vysílání přijímáno. Nově tak jde i o mobily či počítače s připojením na internet.

Podnikatelé nově budou platit dle počtu zaměstnanců

Podnikatelé (ať už fyzické nebo právnické osoby) v současnosti platí rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používají k podnikání nebo v souvislosti s ním. Nově však budou podnikatelé hradit koncesionářské poplatky podle počtu zaměstnanců. OSVČ a firmy s maximálně 24 zaměstnanci pak nebudou muset poplatky vůbec platit. Změny pro podnikatele nicméně platí až od poloviny roku 2025.

Co se týče sazeb, budou tyto:

  • při počtu 25 až 49 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši pětinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (televizní a rozhlasový poplatek by tak nově dohromady činil 1025 Kč měsíčně)
  • při počtu 50 až 99 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši desetinásobku rozhlasového a televizního poplatku (2050 Kč)
  • při počtu 100 až 199 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši dvacetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (4100 Kč)
  • při počtu 200 až 249 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši třicetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (6150 Kč)
  • při počtu 250 až 499 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši sedmdesátinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (14 350 Kč)
  • při počtu více než 500 zaměstnanců v pracovní poměru stonásobek výše rozhlasového poplatku a stonásobek výše televizního poplatku (20 500 Kč)

Počtem zaměstnanců se rozumí počet zaměstnanců přepočtený na plné pracovní úvazky.

Nahlásit počet zaměstnanců musíte do konce června

Pro podnikatele se sice systém placení koncesionářských poplatků změní až od července, do té doby však musí nahlásit České televizi (ČT) a Českému rozhlasu (ČRo) počet zaměstnanců. Kromě počtu zaměstnanců budou muset podnikatelé (fyzické osoby) oznámit jméno, příjmení, popřípadě obchodní firmu, místo podnikání, identifikační číslo a předmět podnikání. Právnické osoby pak budou povinny oznámit obchodní firmu nebo název, právní formu, sídlo, identifikační číslo a předmět činnosti.

Stávajícím poplatníkům z řad podnikatelů budou ČT a ČRo zasílat do datové schránky odkaz, prostřednictvím kterého mohou oznámit počet zaměstnanců. Co se týče subjektů, které poté, co novela vstoupí v platnost, budou od poplatku naopak osvobozené, oznámí tuto skutečnost ČT a ČRo a poplatky platit přestanou.

Oznamovací povinnost mají i podnikatelé, kteří poplatky platit nebudou

Jak navíc serveru Podnikatel.cz potvrdilo ministerstvo kultury, registrovat u ČT a ČRo se do konce června musí i podnikatelé (firmy a OSVČ), které koncesionářské poplatky kvůli nízkému či žádnému počtu zaměstnanců platit nebudou. To, zda je fyzická podnikající osoba nebo právnická osoba poplatníkem rozhlasového a/nebo televizního poplatku, závisí na tom, zda vlastní (nebo drží nebo alespoň 1 měsíc užívá) rozhlasový nebo televizní přijímač. Vzhledem k tomu, že za přijímač se nově považuje i mobilní telefon či počítač, týká se to skoro všech podnikatelů.

Jestliže tedy podnikatel (fyzická osoba, která je podnikatelem) vlastní takové zařízení, které splňuje definici rozhlasového nebo televizního přijímače, je poplatníkem rozhlasového nebo televizního poplatku. Podle § 8 odst. 2 je taková osoba povinna oznámit České televizi a/nebo Českému rozhlasu (nebo České poště), že se stala poplatníkem, a ve svém oznámení uvést mj. i počet svých zaměstnanců.

Pokud v tomto oznámení uvede, že má 24 nebo méně zaměstnanců, rozhlasový a/nebo televizní poplatek neplatí. Každý, kdo vlastní rozhlasový nebo televizní přijímač, je povinen oznámit České televizi a/nebo Českému rozhlasu (nebo prostřednictvím České pošty), že je poplatníkem. Jedná-li se o fyzickou osobu – podnikatele, je současně povinen ohlásit počet svých zaměstnanců, a je-li tento počet 24 nebo méně, poplatek/poplatky následně platit nemusí, potvrdila serveru Podnikatel.cz Ivana Awwadová z tiskového oddělení ministerstva kultury

Pokud v údajích podnikatelů nastane změna, musí ji oznámit do 15 dnů. U počtu zaměstnanců ale pouze v případě, že se jedná o změnu, která je rozhodná na placení poplatků, tedy např. pokud by počet jeho zaměstnanců dosáhl nebo přesáhl 25 osob.

Právníci výklad potvrzují

Výklad ministerstva potvrzují i právníci. Protože z výslovného znění § 8 plyne, že oznamovací povinnost se vztahuje na všechny poplatníky, tedy platí tato povinnost i na fyzické osoby podnikatele, protože výjimka z oznamovací povinnosti výslovně odkazuje na ustanovení o osvobození poplatníků, ale fyzická osoba podnikatel s max. počtem 24 zaměstnanců ve výslovně uvedených výjimkách není. Proto na tuto osobu platí oznamovací povinnost, byť nebude hradit poplatky, protože je od placení osvobozena dle § 5 odst. 4 zákona, vysvětlil pro server Podnikatel.cz advokát Jiří Matzner, partner AK Matzner & Vítek.

Souhlasím, že podnikatel poplatníkem je, takže se musí nahlásit, registrovat u Českého rozhlasu a České televize. Pokud má 24 a méně zaměstnanců, neplatí nic. Pokud počet zaměstnanců bude 25 a více (přijme 25. zaměstnance), nahlásí u Českého rozhlasu a České televize změnu podle § 8 odst. 4 (věta za středníkem) a začne poplatek platit, připojila se advokátka Kristýna Nováková z Rödl & Partner.

Kdo počet zaměstnanců do konce června nenahlásí, může mu být vyměřena přirážka, která může činit až 5000 Kč.

Velká zátěž i pro ČT a ČRo

Vzhledem k tomu, že v ČR působí více než milion OSVČ a statisíce firem, znamená oznamovací povinnost pro všechny značnou zátěž i pro ČR a ČRo. Formálně se přihlašovací povinnost týká všech subjektů, včetně firem a OSVČ s méně než 25 zaměstnanci. V současné době se však v zájmu administrativní efektivity Česká televize soustředí na zpracování požadavků od subjektů, které hranici 25 přepočtených plných úvazků přesahují, řekl serveru Podnikatel.cz Radek Konečný z tiskového oddělení České televize s tím, že povinnost přihlásit se k platbě televizních poplatků nastává primárně v momentě, kdy počet zaměstnanců překročí příslušnou hranici. Toto oznámení musí podnikatel učinit do 15 dnů, ode dne, kdy tato skutečnost nastala.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Konečný zároveň připustil, že pokud oznámení pošlou všichni podnikatelé, bude pro televizi velmi obtížné vše zadministrovat. 

Jakým způsobem mají podnikatelé nahlásit počty zaměstnanců?

Podnikatelé mohou počet zaměstnanců nahlásit ČT prostřednictvím portálu poplatky.ceskatelevize.cz, kde se mohou přihlásit do svého účtu poplatníka. Pověřený zástupce společnosti oznámí České televizi počet zaměstnanců přepočtený na plné úvazky. Pokud dosud podnikatel poplatek nehradil, je třeba v online přihlášce uvést také firemní údaje.

Kromě účtu poplatníka může komunikace také probíhat prostřednictvím e-mailu poplatky@ceskatelevize.cz nebo datové schránky y7rjeuf.

WT100 25_SE

U ČRo lze využít webových stránek rozhlasovypoplatek.cz, kde je možné si zřídit Účet poplatníka a zde změnu provést. Pokud podnikatelské subjekty nevyužijí nahlášení online, je možné vyplnit formulář a doručit jej Českému rozhlasu

  • do datové schránky rnaadje,
  • e-mailem na adresu poplatek@rozhlas.cz
  • nebo poštou na adresu Český rozhlas – rozhlasové poplatky, Vinohradská 1409/12, 120 99 Praha 2.

Oznámení je možné provést také online prostřednictvím linku, jež je součástí datové zprávy, která je postupně všem právnickým a fyzickým osobám podnikajícím rozesílána v průběhu května a června.

Autor článku

Daniel Morávek píše o daních, zákonech a důchodech. Vysvětluje, jak legislativa ovlivňuje podnikatele a živnostníky. Profil autora →

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).