Hlavní navigace

I OSVČ s paušální daní může být nemocensky pojištěná, zálohy ale platí zvlášť

6. 1. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
OSVČ, která vstoupí do paušálního režimu, může být zároveň i nemocensky pojištěná. Zálohy však musí platit mimo paušální daň.

Minimální platba na nemocenské pojištění činí pro OSVČ v paušální režimu 215 Kč, ale OSVČ si může platit více. Kdo chce přejít do paušálního režimu, musí podat finančnímu úřadu oznámení do pondělí 11. ledna.

Nemocenské pojištění lze i u paušální daně

OSVČ, která chce být poplatníkem v paušálním režimu, se může přihlásit k dobrovolnému nemocenskému pojištění, a to buď společně s oznámením správci daně o vstupu do paušálního režimu na tomto tiskopise anebo kdykoliv během doby, po kterou je v paušálním režimu. Oznámit ukončení výdělečné činnost však lze pouze prostřednictvím oznámení ČSSZ, nikoliv u finančního úřadu. Pokud je OSVČ už v současnosti nemocensky pojištěná, jejím vstupem do paušálního režimu se nic nemění a zůstává i nadále účastna nemocenského pojištění.

Jak nicméně upozorňuje ČSSZ, platby nemocenského pojištění nejsou součástí paušálních záloh, které OSVČ v paušálním režimu zasílá měsíčně správci daně, ale musí se hradit samostatně ve lhůtě splatnosti na účet příslušné správě sociálního zabezpečení a se správnou identifikací (variabilním symbolem). 

Minimální nemocenské pojištění je 215 Kč

OSVČ v paušálním režimu si výši nemocenského pojistného určuje sama svou platbou, a to ve vymezeném rozmezí, přičemž minimální platba je 215 Kč.

OSVČ, která je účastna paušálního režimu, je povinna platit paušální zálohy i za ty kalendářní měsíce, v nichž po celý tento kalendářní měsíc měla nárok na výplatu nemocenské dávky (nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, dlouhodobého ošetřovného). OSVČ v paušálním režimu není osvobozena od placení paušálních záloh za tyto měsíce.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Sledujte Dana na Twitteru @danmoravek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).