Hlavní navigace

I příležitostný příjem je třeba zdanit

4. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Léto přináší i možnost sezónního přivýdělku. I tyto příjmy je však nutné zdanit. Jestliže ale jejich celková výše nepřesáhne hranici 20 000 Kč, je možné využít osvobození podle § 10 odst. 3 zákona o daních z příjmů.

Od daně z příjmů jsou osvobozeny příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby, která není provozována podnikatelem (samostatně hospodařícím rolníkem), jejichž úhrn nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč. V případě pronájmu se jedná jen o movité věci. Pronajatých nemovitostí se osvobození netýká.

Patří sem také příjmy včelařů. Těm se osvobozený příjem určuje v závislosti na počtu včelstev. Zákon stanovil maximální počet včelstev na 40 a minimální příjem z jednoho včelstva ocenil částkou 500 Kč. Dále výhry z výhry z loterií, sázek a podobných her provozovaných na základě povolení vydaného podle zvláštních předpisů nebo na základě obdobných předpisů vydaných v členských státech EU nebo dalších státech, které tvoří Evropský hospodářský prostor. Čtěte více: Kdy a jak se daní příležitostný příjem?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).