Hlavní navigace

I v této nepříznivé době vznikají nové firmy, rekordně ale taky mizí

18. 2. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
V lednu tohoto roku vzniklo přes 2000 nových firem. Byl to však nejslabší začátek roku za posledních 5 let.

V České republice bylo za první měsíc tohoto roku založeno 2 413 obchodních společností, je to o 11 % méně než na začátku minulého roku. Zároveň zaniklo 1 336 obchodních společností, což je o 5 % více než v lednu 2020. 

Zatímco z pohledu nově vzniklých společností šlo o nejslabší začátek roku za posledních 5 let, u statistiky počtu zaniklých firem šlo naopak o nejvyšší lednové číslo od roku 1993. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Na začátku letošního roku v zásadě pouze pokračoval negativní trend z poslední doby, která je charakteristická klesajícím zájmem lidí o podnikání, ať už jde o zakládání nových společností, nebo živností, a naopak zvýšeným počtem rušených firem a přerušovaných živností, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Počty vzniklých a zaniklých společností se přibližují

V lednu 2021 vzniklo nejvíce obchodních společností v Praze (1 103), v Jihomoravském kraji (317) a v Moravskoslezském kraji (199). Nejméně společností vzniklo v Karlovarském kraji (18) a Královehradeckém kraji (44). Počet zaniklých obchodních společností byl nejvyšší opět v Praze (720), v Jihomoravském kraji (147) a ve Středočeském kraji (104).

Vzhledem k rostoucímu počtu zaniklých společností a klesajícímu počtu těch nových se také v posledních letech postupně snižuje poměr nově vzniklých společností na ty zaniklé. Na 10 zaniklých obchodních společností letos v lednu připadlo 18 nově vzniklých společností. V lednu roku 2020 to bylo 21 nových společností a na začátku roku 2017 dokonce 34 nových společností na 10 zaniklých.

Za posledních 12 měsíců rostl počet společností nejrychleji na Vysočině, kde na 10 zaniklých firem připadlo 49 nových. Naopak v Karlovarském kraji jako v jediném dlouhodobě počet společností ubývá.

Které obory přežívají covidovou dobu? 

V rámci hlavních odvětví vzniklo v lednu nejvíce společností v oboru nakládání s nemovitostmi (415), v obchodu (253) a ve zpracovatelském průmyslu (225). Nejvíce společností zaniklo v obchodu (449), v nakládání s nemovitostmi (266) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (149). Počet nových společností v jednotlivých odvětvích je však pouze orientační, protože u řady nových firem není uveden předmět jejich podnikání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).