Hlavní navigace

Inflace po šesti letech opět na nule

9. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Inflace se v září zastavila. Oproti stejnému měsíci loňského roku zůstaly spotřebitelské ceny na stejné úrovni. V porovnání s měsícem srpnem ceny dokonce o 0,4 % klesly. Vyplynulo to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Na meziměsíčním výsledku se podle statistiků především podepsalo snížení sezónních cen rekreačních pobytů v oddíle rekreace a kultura, kde došlo k poklesu o 15,1 %. Ke snížení cen došlo i v segmentu potravin a nealkoholický nápojů. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Meziroční stagnaci cen zaznamenala Česká republika naposledy v roce 2003. Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU činil podle předběžných údajů Eurostatu v srpnu 0,6 %. Nejvíce se zvýšily ceny v Maďarsku (o 5,0 %) a Rumunsku (o 4,9 %). U deseti zemí pak naopak došlo k meziročnímu cenovému poklesu.

Analytici se shodují, že inflace v posledním čtvrtletí roku 2009 a roce 2010 opět mírně poroste . Efekt snižující se srovnávací základny z minulého roku by měl vrátit v listopadu a prosinci inflaci do kladného teritoria, nicméně i tak se bude v první polovině roku pravděpodobně nacházet pod 0,5 %, domnívá se Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Proinflačním faktorem bude letošní oslabení koruny (zpoždění mezi maximální reakcí inflace na kurz je jeden rok). Naopak protiinflačním bude stagnace spotřeby v příštím roce, doplnil David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).