Hlavní navigace

Inflace stoupá vzhůru, zatím pomalu

10. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Inflace v dubnu se nepatrně zvýšila. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 %. Je to pomalejší růst, než odhadovali analytici. Inflační tlaky v české ekonomice jsou v současnosti nízké. Spotřebitelská inflace se v dubnu nadále pohybovala nejen pod inflačním cílem ČNB, komentoval aktuální data Kamil Janáček, analytik Komerční banky.

Za růstem je jednoznačně růst cen pohonných hmot, pak se zde projevily už jenom sezónní vlivy (oblečení) a zpožděný vliv růstu daní na tabák, doplnil za Českou spořitelnu Martin Lobotka.

Podle analytiků by inflace měla i nadále směřovat směrem vzhůru, i když nebude dostatek poptávkových inflačních tlaků. V letních měsících by měla dosáhnout dvouprocentního cíle České národní banky. Koncem roku by se pak inflace mohla nacházet poblíž 3 %, což je horní hrana tolerančního pásma ČNB pro inflaci, upřesnil Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. Průměrnou míru inflace za celý rok 2010 pak očekáváme na úrovni 1,5 %, uzavřel Janáček z Komerční banky.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).