Hlavní navigace

Insolvence LevneElektro.cz se dotkla i některých gigantů typu HP Tronic či Amica

30. 9. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
V rámci insolvenčního řízení s firmou Elektra PV, která měla e-shop LevneElektro.cz, se objevily návrhy na vyloučení zboží z daňové exekuce velkých firem.

Návrh na zahájení insolvečního řízení spojený s návrhem na prohlášení konkurzu podala společnost Fast ČR, které LevneElektro.cz nezaplatilo 20 milionů Kč za dodané elektrospotřebiče a elektroniku. Věřiteli byl zároveň znám dluh vůči společnosti Favia, které rovněž LevneElektro.cz dluží za elektroniku a spotřebiče více než 8 a půl milionu korun. Věřitelem je rovněž jihočeský finanční úřad, který vymáhá doplacení daně v hodnotě 45 milionů korun. Insolvenční řízení každopádně následovalo po zásahu jihočeské daňové kobry, která společnosti Elektra PV obstavila účty, zajistila hotovost, několik osobních aut i nemovitost. Finanční úřad pak nařídil daňovou exekuci.

Čtěte více: Eshop LevneElektro.cz je v insolvenci. Dluží dodavatelům 28 milionů Kč

Insolvenční řízení má zajistit spravedlnost pro věřitele

A právě postup finančního úřadu „vyděsil“ další věřitele firmy Elektra PV, podle kterých finanční správa sledovala při vymáhání daňového dluhu jen své vlastní zájmy na úkor ostatních věřitelů. Proto firma Fast podala návrh na insolvenční řízení, jelikož, jak firma uvedla v návrhu, jeho hlavním účelem a zásadou je zásadně poměrné uspokojení věřitelů dlužníka, tak aby žádný z věřitelů nebyl nedovoleně zvýhodněn před jinými věřiteli.

Každé pravidlo má samozřejmě výjimku, tedy i zde zákon přesně vymezuje pohledávky, které svoji povahou mohou mít „lepší postavení“. Prvořadě pohledávky věřitelů se dělí na nezajištěné a zajištěné pohledávky. Pohledávka, která je zajištěná majetkem, se uspokojuje zpeněžením zástavy a věřitel, který je první v pořadí (tedy zástavní právo vzniklo dříve než právo jiného věřitele), má tedy větší pravděpodobnost, že jeho pohledávka bude uspokojena zcela, protože teprve až je uspokojen věřitel první v pořadí zcela, dojde řada na věřitele druhého atd., upřesnila Mária Kobzová, insolvenční správce z advokátní kanceláře
FABIAN & PARTNERS.

Firmy vesměs žádají vyloučení věcí z daňové exekuce

Do insolvenčního řízení s firmou Elektra PV se za dva měsíce, co běží, zatím zapojily desítky firem, které z naprosté většiny podávají návrhy na vyloučení věcí z daňové exekuce. Vyloučení věci z majetkové podstaty se obvykle domáhá vlastník věci, který tvrdí, že věc nepatří dlužníkovi, a proto nemůže být prodána v insolvenčním řízení. Vlastnické právo (nebo jiná skutečnost, která podle navrhovatele brání zařazení věci do majetkové podstaty dlužníka) se uplatňuje žalobou, o které rozhoduje insolvenční soud. Pokud je žaloba úspěšná, je majetek vydán žalobci, vysvětlila pro server Podnikatel.cz Hana Erbsová, advokátka Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Desítkám firem dluží firma za zboží celkem desítky milionů

Mezi firmami, které žádají o vyloučení věcí z daňové exekuce, jsou i velcí hráči e-commerce trhu či výrobci. Například firma HP Tronic požaduje vrátit zboží v hodnotě 1,43 mil. Kč. Společnost Electrolux žádá vynětí zboží ve výši 11,5 mil. Kč, Amica Commerce ve výši 4,7 mil. Kč, Indesit v hodnotě 3 mil. Kč, Whirpool 2,8 mil. Kč, ETA chce z exekuce vyloučit věci v hodnotě 1,5 milionu korun, firma Garmin zboží za 156 tisíc Kč.

Společnost Narex Consult navrhuje vyloučit z daňové exekuce zboží za 2,8 mil. Kč, K+B Progres za 6,8 mil. Kč, Candy Hoover za 4,7 mil. Kč., Seymoor Trade za 2,4 mil. Kč, Jindřich Valenta – Concept zboží za 1,3 mil. Kč, Kostečka Group za 3 mil. Kč, eD' system Czech za 3,1 mil. Kč, Promen123 za 775 tisíc Kč, Conquest entertainment za 692 tisíc Kč, Vetro za 575 tisíc Kč, Perlacasa za 333 tisíc Kč, Emos za 318 tisíc Kč, slovenská Elíz – ohrievače vody za 18 408 eur (497 tisíc Kč). O vyloučení věcí z exekuce v hodnotě několika milionů Kč požádala také polská organizační složka firmy Beko.

O vyloučení zboží z exekuce ale žádají i firmy, kterým Elektra PV nezaplatila nižší částky. Třeba Borgy CZ žádá o vrácení zboží v hodnotě 66 tisíc Kč, Eva Chmelařová-Chmelař 129 tisíc Kč a Roman Gajda – Garni 12 tisíc Kč. Do insolvenčního řízení se navíc zapojil i jeden koncový zákazník, kterému společnost Elektra PV již nestihla vyřídit reklamaci.

Za vše může podle firmy berňák, mlčenlivosti ho ale nezbavila

Co se týče vyjádření společnosti Elektra PV, tak ta ze svých problémů neustále viní finanční úřad. Nejenže správce daně fatálním způsobem ochromil další činnost a fungování společnosti, ale zejména docílil toho, že velmi pravděpodobně dojde k inkasu daně ve výši nižší (obdobně jako u pohledávek dalších věřitelů), než by tomu bylo tehdy, bylo-li by společnosti umožněno vykonávat nadále svou ekonomickou činnost, uvedla ve vyjádření firma Elektra PV.

Podle společnosti navíc finanční úřad zajistil (zablokoval) finanční prostředky na jejích bankovních účtech, resp. byly zajištěny nejen zůstatky na těchto účtech, ale byly zajištěny (zablokovány) i veškeré budoucí finanční prostředky, připsané ve prospěch předmětných bankovních účtů, a to vše v souhrnné výši přesahující 100 mil. Kč. „Do dnešního dne nebylo společnosti doručeno jakékoliv rozhodnutí či jiný správní akt správního orgánu odůvodňující takto závažný zásah do jejích majetkových poměrů. Proti tomuto nezákonnému zásahu (rozhodnutí) podala společnost správní žaloby,“ tvrdí firma.

Společnosti se rovněž nezamlouvalo, že jí finanční úřad 5. září odpojil servery a přerušil tím datové spojení a přístup ke všem datům, přičemž údajně v důsledku tohoto zásahu správce daně nemá společnost ani jiné osoby (např. účetní či daňový poradce) přístup k datům týkající se řízení skladu, tj. je otázkou, zda bude možné identifikovat, které zboží je ve vlastnictví společnosti a které ve vlastnictví jejích dodavatelů. Správce daně tak opět bez jakéhokoliv zákonného oprávnění učinil bezprecedentní úkon, kterým společnosti znemožnil vypracování a podání úplného vyjádření k insolvenčnímu soudu, komentovala společnost.

Server Podnikatel.cz požádal o vyjádření i finanční správu. Firma Elektra PV ale nevyslyšela její výzvu a nezbavila finanční správu mlčenlivosti a tak se nemůže k jednotlivým tvrzením firmy vyjádřit. Jsme vázáni zákonnou povinností mlčenlivosti a od toho se všechno odvíjí. Mlčenlivosti nás bohužel subjekt stále nezprostil. Jsme v nerovné pozici, navíc vyhrocené, když se to takto medializuje, a nemůžeme se nikterak bránit. A subjekt to ví. Jak by to bylo jasné a hlavně fér na obě strany, kdybychom mohli veřejně promluvit, komentovala situaci serveru Podnikatel.cz Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Směr, jakým se bude insolvence dále ubírat, by mohl naznačit 26. říjen, kdy proběhne jednání u Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).