Hlavní navigace

Insolvence v roce 2012 zřejmě narostou. I díky vyšší DPH

5. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Počet fyzických osob – podnikatelů v insolvenci vloni strmě narostl. A nezdá se, že by se v roce 2012 situace zlepšila.

Za rok 2011 zbankrotovalo 2413 firem. Výrazně přibylo insolvencí fyzických osob – podnikatelů, jichž je z celkového počtu firemních insolvencí již téměř polovina, zatímco v roce 2010 to bylo jen 22 procent. Loni totiž zbankrotovalo 1181 fyzických osob – podnikatelů. Vyplývá to z analýzy firemních bankrotů společnosti Czech Credit Bureau.

Rok 2012 – pesimistické výhledy

Česko zřejmě z hlediska insolvencí nečeká ani v roce 2012 příznivá situace. V roce 2012 očekáváme růst počtu insolvenčních návrhů. Prvního ledna totiž končí protikrizová výjimka pro předlužené firmy a vrací se povinnost pro manažery podat na společnost insolvenční návrh i v případě tzv. předlužení. To nastává, pokud má firma alespoň 2 věřitele a součet všech jejích dluhů, včetně nesplatných, přesáhne hodnotu jejího majetku, shrnují analytici firmy Creditreform svou predikci na letošní rok. Vliv na ekonomickou situaci firem i spotřebitelů navíc podle nich bude mít i zvýšení daně z přidané hodnoty. Čtěte více: Od ledna 2012 roste DPH. Čtěte, co tato změna ovlivní

2011: Nejvíc bankrotů bylo v Moravskoslezském kraji

V prosinci 2011 bylo podáno 663 návrhů na firemní bankrot, což je dokonce nejvyšší počet podaných návrhů od doby platnosti nového insolvenčního zákona. Z porovnání firemních bankrotů vyplývá, že se zhruba od října 2011 postupně rozevírají nůžky mezi počtem podaných návrhů na bankrot a počtem vyhlášených bankrotů, resp. se prodlužuje doba mezi podáním návrhu a vyhlášením bankrotu, a to u obou skupin firem. Tento vývoj je mnohem razantnější u fyzických osob podnikatelů, komentovala zjištění Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Nejvíc firem loni zbankrotovalo v Moravskoslezském kraji a v Praze. Nejméně pak v Karlovarském kraji. V Moravskoslezském a také v Ústeckém kraji se přitom počet bankrotů v porovnání s rokem 2010 nejvíce zvyšoval.

Nejvíce bankrotů připadá na obor činnosti obchod a pohostinství. Mírně se od roku 2010 snížil počet firem krachujících ve službách. Nejvyšší meziroční růst počtu bankrotů postihl odvětví zemědělství a těžba.

Jak dále z analýzy vyplývá, o 89 procent oproti roku 2010 narostl vloni také počet osobních bankrotů. V osobních bankrotech vedou Moravskoslezský a Ústecký kraj.

Společnost Creditreform přinesla srovnání se situací v Německu, kde podle ní měla poměrně příznivá ekonomická situace v roce 2011 pozitivní dopad na počet insolvencí jak u právnických osob, tak u spotřebitelů. Podle dat firmy Creditreform počet firemních insolvencí meziročně poklesl o 5,8 %, na 30 200 případů v roce 2011.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).