Hlavní navigace

Inspekce práce: Podnikatelé dostali za čtvrtletí pokuty za 80 milionů korun

10. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokuty pro podnikatele ve výši desítek milionů korun. To je bilance kontrol Státního úřadu inspekce práce za 3. čtvrtletí. Zapracovali i udavači.

V létě se inspektoři práce zaměřili na koupaliště, aquaparky a na podnikatele poskytující související služby. Měli totiž podezření na zvýšené riziko vykonávání nelegální práce v této oblasti. Kontrole neuniklo 1901 zaměstnavatelů po celé České republice, inspektoři u nich provedli celkem 1943 kontrol a zjistili 549 porušení právních předpisů. Vyplývá to z nejnovějších informací Státního úřadu inspekce práce.

Před inspektory není chráněné ani pracoviště, které je nedostupné dopravním prostředkem, jako například zřícenina hradu. I taková pracoviště v létě podléhala kontrole.

Pokuty v desítkách milionů

Neúprosná jsou i čísla za celé třetí čtvrtletí letošního roku. Proběhlo celkem 17 601 kontrol u zaměstnavatelů. Inspektoři uložili 996 pokut, které celkově dosáhly výše přesahující 80 milionů korun. Téměř 50 milionů korun na pokutách se týká nelegálního zaměstnávání, za něž zaměstnavatelé dostali 182 pokut. Největší počet pokut však náleží na úsek kontroly pracovních vztahů a podmínek, tj. 573 pokut ve výši 20 156 700 Kč zapsaných do evidence v průběhu 3. čtvrtletí 2012, doplňuje další čísla Státní úřad inspekce práce.

Žádosti o radu i udání

Mnozí zaměstnavatelé také využili možnost bezplatného poradenství, které inspekce poskytuje. A to v oblasti pracovněprávních vztahů, bezpečnosti práce či v oblasti působnosti zákona o zaměstnanosti. Na inspekci se s žádostí o radu obrátilo celkem 18 561 zájemců.

Inspektoři ovšem zaměstnavatele nekontrolují jen z vlastní iniciativy, reagují také na udání. Samotní zaměstnanci se ve 3. čtvrtletí postarali o 2581 podnětů ke kontrole.

Čtěte také: Také červenec nahrával udáním v případě švarcsystému. Víme, kolik jich bylo

Sám úřad však již dříve přiznal, že mezi oprávněnými podněty jsou i ty, které mají za cíl především poškodit zaměstnavatele, a to zpravidla bývalého. Výsledkem kontroly pak je fakt, že by se postih měl týkat právě osoby, která podnět podala. To už však není v působnosti Státního úřadu inspekce práce. Mezi takovými udavači často bývají pracovníci, kteří dlouhodobě vykazují špatné pracovní výsledky. A speciální kategorií udání jsou ta, která plynou z konkurenčního boje. Toto je specifikou zejména u bezpečnostních a pracovních agentur. Dožadují se kontroly u konkurence z titulu údajného neplnění povinností, např. výplaty zaručené mzdy zaměstnancům, a tím možnosti dumpingové nabídkové ceny, v porušování zásad BOZP s cílem úspory nákladů atd., konkretizoval dokonce Stání úřad inspekce práce.

Čtěte také: Inspekci práce se množí podněty udavačů

školení účto leden 23 Kučerová

Nejvíc pracovních úrazů na jihu Čech

Ve své statistice inspekce přidává také údaje týkající se jiné oblasti, pracovních úrazů. Ve třetím čtvrtletí inspekce zaevidovala celkem 9563 pracovních úrazů. Nejvíce jich bylo v Jihočeském kraji, nejméně naopak v Karlovarském kraji. Přitom 27 pracovních úrazů skončilo smrtí.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).