Hlavní navigace

exPRESS: Inspekce práce si posvítila na malé podnikatele a rozdala pokuty za 60 milionů

28. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Zaměstnavatelé většinou nedodržují bezpečnost a ochranu zdraví při práci, vyplývá ze zjištění inspekce práce, která si letos zaměří na zaměstnávání zdravotně postižených.

Pokuty za 60 milionů pro zaměstnavatele »

Necelých 60 milionů korun dosáhly vloni sankce zaměstnavatelům, které kontroloval Státní úřad inspekce práce (SÚIP). Celkem bylo uloženo 1900 pokut. Nejvíce pokut uložil úřad za nedodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V tomto případě udělil firmám pokuty za 20 milionů korun. V oblasti pracovněprávní inspekce práce uložila zhruba 810 pokut. Nejvíce si kontroloři posvítili na malé a střední podniky.

Jak dále vyplývá roční souhrnné zprávy inspekce práce, nejvíce rizikovým pracovištěm jsou staveniště, kde zaměstnavatelé často neznají potřebnou legislativu a nejsou o svých povinnostech dostatečně informováni.

Jak inspekce práce avizuje, letos se více zaměří na zaměstnávání zdravotně postižených. I tentokrát budou v jejím hledáčku malí a střední podnikatelé.

exPRESS - Koleje 01
Finance

Pomoc pro podnikatele postižené záplavami

Stát chce pro malé a střední podnikatele, kteří byli na Moravě zasaženi záplavami, připravit plán obnovy. Ten připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Fotovoltaická asociace proti obřím projektům

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) se staví proti megalomanským projektům obřích solárních elektráren na Kolínsku, které by se zde měly postavit v následujících měsících. Podle asociace jsou nesmyslné především jejich plánované rozměry, které považuje za nepřiměřené.

Za duben z evropských fondů dalších 7,7 miliard

Do Česka putovalo za duben dalších 7,7 miliard korun z evropských fondů. Nejvíce peněz šlo do dopravy. Jak uvádí statistika Národního orgánu pro koordinaci (NOK), evropské dotace podpořily rekonstrukci téměř 690 milionů kilometrů silnic a cyklostezek v délce 130 kilometrů.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Europoslanci rozhodnou o pozdních platbách

Europoslanci budou v červnu nebo v červenci letošního roku přijímat zprávu k revidované směrnici, která vychází z podkladu Výboru pro vnitřní trh a spotřebitele (IMCO). Ten navrhuje, aby veřejné orgány platily do 30 dní, v případně zdravotnického sektoru do 60 dní.

exPRESS - Koleje 03
Provoz a daně

Termín placení daně z nemovitosti za dveřmi

V pondělí 31. května mají poplatníci poslední možnost zaplatit daň z nemovitosti pro rok 2010. Týká se to i těch poplatníků, u kterých nepřesáhla daňová povinnost 5000 korun. Za zaplacenou se daň považuje v okamžiku, kdy je připsána na účet České národní banky, kam platba odchází.

školení červen 22 - tip do článku

V programu Česká kvalita tři nové značky

Nové tři značky byly přijaty do programu Česká kvalita. Rozhodla o tom Rada kvality ČR a Řídící výbor programu. Spotřebitelé se tak nyní setkají se značkami jako „Práce postižených“, „Osvědčeno pro stavbu“ a „Q21 – prodejna 21. století“.

Výzkum: Úspěšnost podnikatelů zajistí kreativita

Kreativita bude u firem klíčová pro budoucí úspěchy. Myslí si to podle nového průzkumu IBM 1500 generálních ředitelů z 60 zemí světa.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).