Hlavní navigace

Inspirace Účtenkovkou: Firmy, které zlikvidují zajišťováky, se budou losovat

1. 4. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí chce zefektivnit a zjednodušit systém zajišťovacích příkazů. Navrhuje, aby se firmy, na které budou vydány, losovaly.

Byl by stanoven fixní počet firem, na které budou každý rok zajišťováky vydány, a podobně jako u Účtenkovky by byly jednotlivé zajišťováky v různé výši. Podle ministerstva by tento systém přinesl významnou finanční úsporu na straně finanční správy, která by už nemusela složitě vyhodnocovat oprávněnost využití zajišťovacích příkazů.

Losování odstraní chybovost

Finanční správa prohrála u soudů již desítky sporů ohledně zajišťovacích příkazů, které byly celkem neoprávněně vydány na částku blížící se 2 miliardám korun. Nejde navíc o konečné číslo, jelikož další případy soudy ještě řeší. Firmy už podávají žaloby na náhradu škody a zůstává tak otázkou, jaká bude konečná bilance „zajišťovacího šílenství“, které tu v předchozích letech úřady spustily. Po úpravách metodiky se sice zdá, že se již situace stabilizovala, ministerstvo financí však nechce nic ponechat náhodě, a chystá proto změnu zákona, která by definitivně veškeré kontroverze odstranila. O firmách, na které budou vydány zajišťovací příkazy, nebudou rozhodovat úředníci, ale los.

Čtěte také: Součet hodnot neoprávněně vydaných zajišťováků? Neuvěřitelných 1,76 mld. Kč

Ministerstvo financí se netají tím, že jako inspirace mu posloužila účtenková loterie. Inspiroval nás úspěch Účtenkovky. Počet hráčů i účtenek ve slosování sice klesá, zájem však roste a je doslova neutuchající. Systém losování se evidentně osvědčil, je spravedlivý, transparentní a naprosto odbourává případné pochybení nebo korupci, vysvětluje ministryně Alena Schillerová, která se zároveň pochlubila, že se jí již několikrát podařilo vyhrát v Účtenkovce hlavní cenu milion korun, přestože neregistrovala ani jednu účtenku.

Nový systém zajišťovacích příkazů by měl vypadat následovně. Měsíčně bude vždy vydáno nějaké fixní množství zajišťováků (ministerstvo počítá se 100 měsíčně), a to ve výši od 100 Kč do 100 milionů Kč. Firmy, na které budou zajišťováky uvaleny, se pak vždy vylosují. Finanční úřad tak už nebude rozhodovat o tom, zda má vydat zajišťovák a pouze bude realizovat zajištění. Podle ministerstva financí povede nový systém ke značné úspoře nákladů. V současnosti totiž musí úředníci složitě analyzovat, která firma porušuje zákon, což stojí čas i peníze. Úředníci jsou navíc také jen lidi a chybují, což nový systém zcela odbourá. Systém navíc uleví i přetíženým soudům. Úředníci už nebudou muset trávit stovky hodin složitým dokazováním prohřešků a budou se moct věnovat jiné činnosti pro občany, například kontrolám EET, doplnila Schillerová.

Podle Schillerové navíc nový systém přinese více prostředků ze samotných zajišťováků. Aktuálně se totiž zpravidla vydávají na firmy, které vyvádí majetek, a výtěžnost příkazů je tak poměrně nízká. Nově budou vydány i na firmy, které běžně fungují, a bude tak vyšší šance, že se podaří získat více peněz. Návrh nicméně počítá s tím, že budou stanoveny výjimky a někteří podnikatelé do systému losování zahrnuti nebudou. Konkrétně by mělo jít o OSVČ vedlejší, státní a obecní firmy a také společnosti, které jsou důležité pro správné fungování státu, jako například Agrofert.

Čtěte také: Finanční správa šlápla na brzdu, počet zajišťovacích příkazů letos značně klesl

Čím více zlikvidovaných podnikatelů, tím jich bude méně

Návrh ministerstva financí jednoznačně podporují komunisté, kteří mají podle svých slov s likvidací firem dlouholeté a dobré zkušenosti z minulého století. Opatrněji se ke změnám staví sociální demokraté, kteří ho jsou ale ochotní podpořit, pokud ANO přidá na oplátku 20 Kč všem důchodcům nad 110 let.

Proti návrhu nevystupuje ani opozice, přestože by některé parametry ráda změnila. Pirátům se nezamlouvá výjimka pro státní firmy, ODS by ráda z losování vyňala všechny firmy a SPD uvedla, že bychom měli vystoupit z EU. Jen odpadlíci z SPD komentovali, že jim je návrh volný. TOP 09, STAN a KDU-ČSL se nevyjádřily, jelikož jim většinu času zaobírá souboj o to, kdo bude ve volbách blíže hranici 5 %.

Změnu kromě ministerstva financí podporuje i ministerstvo průmyslu a obchodu, které jen upozorňuje na nutnost vyjmout z losování mobilní operátory a firmy spoluvlastněné Číňany. Až na tyto drobnosti nový systém podporujeme. Čím více fungujících firem se podaří zajišťováky postihnout, tím více se pak bude moct počet zajišťovacích příkazů snižovat, uzavřela ministryně Marta Nováková.

P.S. Redakce serveru Podnikatel.cz přeje všem čtenářům příjemného apríla.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).