Hlavní navigace

Inspirujte se úspěšnými podnikateli, kteří začali, když jim nebylo ani 15 let

23. 9. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pro někoho to může znít neuvěřitelně, ale existují podnikatelé, kteří svůj byznys rozjeli, aniž by jim bylo 15 let. Vybrali jsme pro vás 5 úspěšných teenagerů.

Nízký věk nemusí být v podnikání na škodu, ba naopak. Existuje řada úspěšných podnikatelů, kterým ještě nebylo ani patnáct let, když začínali. Inspirujte se pěti příběhy podnikatelských teenagerů, které jsme pro vás vybrali.

Moziah Bridges

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Již desetitisíce dolarů vydělal jedenáctiletý Američan Moziah Bridges, který šije a prodává motýlky. Na nápad vyrábět motýlky přišel tento černošský chlapec v devíti letech, kdy si sám chtěl koupit motýlka, avšak žádný se mu v obchodech nelíbil. Proto poprosil svoji babičku, aby ho naučila šít. Brzy dokázal vyrobit první motýlek a šití se mu natolik zalíbilo, že se rozhodl, že zkusí motýlky prodávat. Založil internetový obchod Mo's Bows a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Moziahovy motýlci jsou totiž jedineční a mají charakteristické barvy a styl. Kromě klasických motýlků s puntíky prodává různobarevné “odvázanější” vzory. V současnosti Moziah nabízí přes šedesát odlišných stylů motýlků, přičemž každý z nich má svůj název. Zákazníci si tak mohou pořídit motýlek “Večeře s maminkou” nebo “Dovolená s babičkou”.

Za dva roky, co podniká, dokázal Moziah vydělat 30 tisíc dolarů. Jeho motýlky se navíc už neprodávají pouze na internetu, nýbrž i ve třech obchodech v jeho rodném Memphisu a v dalších pěti buticích po celých Spojených státech amerických. Konkrétně jde o obchody v Tennessee, Alabamě, Texasu, Louisianě, Jižní Karolíně a Arkansasu. Ceny Moziahových motýlků se pohybují v rozmezí od 20 dolarů do 60 dolarů.

Čtěte více: V devíti letech začal vyrábět motýlky, v jedenácti už má desetitisíce dolarů

Jordan Casey

Také další úspěšný mladík, Ir Jordan Casey, položil základy svému podnikání v 9 letech. Právě tehdy se totiž Casey začal věnovat programování. Za několik měsíců dokázal programovat v jazyce Java, HTML a CSS a vytvářet v nich počítačové hry. Brzy však změnil své zaměření a vrhl všechny své síly na výrobu her pro mobilní telefony. To se ukázalo jako správné rozhodnutí a Jordan se záhy stal nejmladším evropským programátorem, jehož hry se prodávají v obchodě iTunes Apple. 

Nic však Jordan nedostal zadarmo a musel se dokázat smířit i s nezdarem. Jeho první návrhy her totiž Apple odmítal a on musel své návrhy opravovat a vylepšovat. V současnosti nicméně obchod nabízí pět jeho her. Posledním kouskem se stala hra My Little World, kterou Jordan dokončil letos v létě. Stejně jako jeho dřívější hry se prodává za 89 centrů.

Jordan Casey se ale nevěnuje pouze hrám, často též přednáší na odborných konferencích. Svůj příspěvek měl například na prestižní TEDx konferenci v New Delhi, Cannes Lions festivalu, Bett vzdělávací konferenci v Londýně či na evropském Pirate summitu v německém Kolíně nad Rýnem. Nedávno představil Jordan další svůj nový projekt. Jde o firmu TeachWare, která se zabývá webovou aplikaci pro učitele. Díky ní dokáží vyučující lehce spravovat informace o svých žácích, jejich docházku nebo známky. První verze bude pro učitele základních škol, Jordan však plánuje brzké rozšíření aplikace i pro učitele středních škol.

Čtěte více: Irský podnikatel vytváří hry pro mobily a přednáší po celém světě. Je mu 13 let

Cameron Johnson

A do třetice úspěšný podnikatel, který odstartoval svoji úspěšnou dráhu v 9 letech. Řeč je o Američanovi Cameronu Johnsonovi, jenž rozjel své podnikání poté, co mu rodiče koupili počítač. Začal tisknout přání a pohlednice a prodával je rodině a rodinným přátelům. Že má v sobě podnikavého ducha, dokázal Cameron ve 12 letech, kdy odkoupil od své sestry za 100 dolarů kolekci 30 plyšáků Beanie Babies. Následně hračky prodal za desetkrát tolik na eBay.com. Zisk ho namotivoval a on se rozhodl rozjet prodej plyšáků ve velkém. Neuběhl ani rok a Cameronovi se podařilo vydělat desetitisíce dolarů.

Dalším Cameronovým projektem se stala služba My EZ Mail, která umožňovala posílat e-maily, aniž by příjemce musel odhalit své osobní údaje. Měsíčně tato služba vydělávala 3000 dolarů jen na reklamě. V roce 1997 se spojil s dalšími mladými podnikateli, se kterými založili online reklamní agenturu Surfingprizes.com. Kromě reklamy prodávali software a měsíční příjmy Camerona dosahovaly stovek tisíc dolarů. Jak sám Cameron uvedl v jednom rozhovoru, než odmaturoval, jeho majetek již činil přes milion dolarů.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

Maddie Bradshaw

Američanka Maddie Bradshaw se pustila do podnikání sice, “až” když jí bylo 10 let, oproti svým úspěšným kolegům ale o nic nezaostává. K podnikání ji přivedla touha vyzdobit si svoji školní skříňku něčím originálním. Od svého strýce dostala 50 zátek od láhví, které doplnila magnety a vyzdobila jimi skříňku. Když ji spolužáci uviděli, žádali Maddie, aby pro ně rovněž něco podobného vyrobila. Maddie je vyslyšela, ale nezůstalo  pouze u skříněk, Maddie totiž zkusila z víček vyrobit i šperky. Když nabídla svých prvních 50 náhrdelníků v místním hračkářství, poptávka po nich byl taková, že za dvě hodiny je zákazníci vykoupili.

Maddie se proto rozhodla investovat svých uspořených 300 dolarů a založit firmu SNAP CAPS. O jak výborný nápad šlo, dokazují aktuální statistiky firmy. Její obchod se šperky vydělává více než 1,5 milionu dolarů ročně a měsíčně prodá okolo 60 tisíc náhrdelníků. V roce 2012 Maddie uspěla v americké obdobě televizního pořadu Den D, kde žádala investory o prostředky na další rozvoj svého byznysu. Od tří investorů nakonec získala 300 tisíc dolarů, které plánuje použít na mezinárodní expanzi.

Čtěte také: 5 slavných českých podnikatelů historie, kteří šli ve šlépějích svých otců

Meet Madison

Američanka Meet Madison začala uskutečňovat svůj podnikatelský sen dokonce už v 8 letech. Od mala měla ráda malování a právě tuto zálibu dokázala převést na výhodný byznys. Napadlo jí totiž ozdobit svými kresbami letní boty, známé v Česku jako „žabky“. S pomocí svého otce umístila  kresby na obuv a nabídla žabky k prodeji obchodníkům. Těm se boty zalíbili a rychle se domluvili s Meet na spolupráci.

Přestože Meetin úspěch spočívá především v kresbách, rozhodně to není tak, že by jen kreslila a o zbytek se starali ostatní. Meet se naopak naučila obhospodařovat i další věci, které se s podnikáním pojí. Sama balila zásilky, zajistila sklad, stanovila ceny nebo vytvořila stánek pro veletrhy. Meet navíc výborně zvládá komunikaci na sociálních médiích, což jí pomáhá v marketingu. V současnosti prodává její žabky více než 30 obchodů v USA.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).