Hlavní navigace

Intergram se zvyšováním poplatků vyčkává na novelu zákona, OSA a DILLIA zdražují

23. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

OSA zvýší od roku 2017 poplatky až o 50 %, DILLIA pak o 25 %. Další z kolektivních správců Intergram stále vyčkává. Čeká na novelu autorského zákona.

Už nyní je jasné, že DILIA zvýší od roku 2017 autorské poplatky o čtvrtinu a OSA až o polovinu. Avizovaný 50% nárůst u OSA se však týká pouze sazebníku pro reprodukovanou hudbu a měst nad 80 tisíc obyvatel. V menších městech také dojde ke zvýšení sazeb, ale ne tak razantnímu, protože OSA zároveň zvyšuje slevu z celkové sazby pro podnikatele v menších městech z 20 na 31 %. V městech nad 80 tisíc obyvatel si ale každopádně restauratéři připlatí dohromady za poplatky správcům OSA a DILIA měsíčně 127 korun za televizi navíc.

Zvyšování poplatků od OSA ovšem vyvolalo velkou nevoli mezi podnikateli i starosty. Včera se dokonce před sídlem OSA a ministerstvem kultury odehrála demonstrace, kterou svolala Sdružení místních samospráv ČR a Asociace hotelů a restaurací ČR. K protestu se připojili také zástupci Pirátské strany.

Čtěte také: Pokud v provozovně hrají rádia typu Jamendo, OSA platit nemusíte, tvrdí právníci

Intergram počká na novelu autorského zákona

Pro podnikatele ale může být ještě hůře. Se zvyšováním totiž může přijít i další kolektivní správce Intergram. Ten stále s novým ceníkem stále vyčkává. Podle ředitele Intergramu Jana Simona bude záležet, jak dopadne ve sněmovně novela autorského zákona. Řešíme to od března, zatím nevíme, zda zdražíme. Záležet bude na tom, jak dopadne jednání o autorském zákoně, abychom měli jistotu, že se můžeme chovat trvale konzistentně. Chceme být uživatelsky vstřícní, uvedl Simon serveru iDnes.cz.

Právě novela autorského zákona by mohla přinést pro kolektivní správce omezení. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) totiž uvedl, že se s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) domluvil, že se autorské poplatky za reprodukovanou nebudou moci zvyšovat o více než trojnásobek inflace za minulé tři roky.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).