Hlavní navigace

Internetový byznys v ohrožení? Senát zřejmě schválí blokování webů

25. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Blokování stránek s nepovoleným hazardem je obsaženo v zákonu o hazardních hrách. O jeho schválení se rozhodne zítra. Očekává se, že Senátem projde.

V Senátu měl být dnes projednáván zákon o hazardních hrách, který sněmovnou prošel již v dubnu. Hlasování bylo posunuto na zítřek, tedy na čtvrtek 26. května. 

Zákon z pera ministra financí Andreje Babiše podle poskytovatelů internetového připojení a dalších internetových firem obsahuje celou řadu nejasností a nese také riziko možné cenzury. Další věcí jsou pak náklady na samotné blokování webů, které mohou dosáhnout až šesti miliard korun a tudíž budou pro mnohé likvidační. Podle ministerstva financí se však díky zákonu vybere do státní kasy na daních miliarda.

Zákon bude možné obejít

O možnosti obcházení zákona informoval již na sesterském serveru Lupa.cz výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip: Obejít ho mohou jak provozovatelé hazardních serverů, kterým stát dává 15 dnů, aby přesunuli obsah na jinou adresu, tak uživatelé, kteří mohou využít celé řady jednoduchých možností, včetně oblíbených aplikací v mobilních telefonech nebo použití takzvané virtuální privátní sítě (VPN),

Sesterský server Lupa.cz se tématu věnuje podrobně. Čtěte článek: Jak si ministerstvo financí představuje blokování webů?

Podle slov senátora Jaroslava Malého je zákon o potírání hazardu nutný, avšak i on v jeho aktuální podobě vidí značná úskalí: Hrozí vysoké náklady související s blokací online hazardu a současně je tu reálné riziko snadného a levného obcházení těchto blokací. Zcela stranou ponechávám, vložit rozhodovací pravomoc o zablokování hazardních internetových stránek do rukou ministerstva financí. Před hlasováním budu v Senátu žádat přesnou kalkulaci nákladů na administraci blokování hazardních webů a porovnání s finanční náročností obcházení této blokace. Stejně tak se budu ptát na garanci nestranného rozhodnutí o blokaci. Pokud mě údaje přesvědčí, budu hlasovat pro zákon a naopak. 

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Proti zákonu 180 firem a organizací

Proti schválení zákonu o hazardu, jehož obsahem je blokování webů, zbrojí iniciativa s názvem Přichází cenzor. Mezi zástupce patří například Seznam.cz, Český telekomunikační úřad, ale také například Svaz průmyslu a dopravy a dalších 180 firem a organizací. Jestliže bude zákon přijat, hodlají se zástupci internetového byznysu obrátit na Ústavní soud.

Pokud Senát hazardní zákon odsouhlasí a bude podepsán hlavou státu, nabyde účinnosti 1. ledna 2017

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).