Hlavní navigace

Investice Moravských naftových dolů na Urale je údajně ohrožena

27. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost Moravské naftové doly, která chce v ruské Sverdlovské oblasti postavit rafinerii, bude mít údajně problémy s nedostatkem surové ropy. Moravská firma se sice dohodla, že ropu pro rafinerii by měl dodávat petrolejářský gigant Shell. Ruští experti přesto nevěří, že se pro nový komplex podaří ropu sehnat v dostatečném množství. Upozorňuje na to server Týden.cz.

Moravské naftové doly ale obavy nemají. Za několik miliard dolarů chtějí postavit s ruskými partnery rafinerii, která by ročně zpracovávala kolem tří a půl milionu tun surové nafty a tři miliardy kubíků zemního plynu.

Mnozí ruští experti ale pochybují o návratnosti investice a celkové výdělečnosti projektu. Podle Alexeje Kotina ze společnosti Metropol nemá český investor zkušenosti s prací v Rusku. Na stránkách RBC Daily upozornil také na to, že uvažovaná rafinerie nemá vyřešen přísun surové ropy. V Rusku je volně obchodovatelné zhruba jedno procento ropy a předpoklad, že bude nasměrována do rafinerie, na níž se chtějí podílet Moravské naftové doly, je prakticky nulová, míní. Také analytik investiční společnosti Prospekt Alexandr Kuzněcov deníku Kommersant řekl, že vyhlídky na získání dostatečného množství ropy pro nový zpracovatelský závod mohou být nereálné.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).