Hlavní navigace

Islandu hrozí národní bankrot

7. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Islandský premiér prohlásil, že jeho země stojí před národním bankrotem. Situaci sleduje mise Mezinárodního měnového fondu. Kromě krize mají na situaci podíl i nezodpovědné ban­ky.

Premiér Geir Haarde prohlásil, že Islandu hrozí státní bankrot. Podrobnější informace o zdejší situaci se snaží zjistit i vyslaná mise Mezinárodního měnového fondu. Obavy podporuje i expanzivní politika bank, jejich bilanční suma je v porovnání s HDP Islandu zhruba desetinásobná. To byl i důvod, proč se islandská vláda rozhodla převzít kontrolu nad domácími bankami a pravděpodobně i zafixovat měnu, která se vůči euru za poslední týden znehodnotila téměř o čtvrtinu.

Pomocí narychlo schváleného zákona nyní může vláda banky zestátnit, přinutit k fúzi, obměnit představitele managementu a nastavit limity jejich odměn. Kromě opatření vycházejících od vlády se objevily i informace, že Rusko poskytlo Islandu přes 4 miliardy eur, které mají pomoci uklidnit tamní situaci. Mluvčí ruského premiéra Vladimíra Putina však uvedl, že tuto zprávu nemůže potvrdit. Čtěte více: Evropou prochází strašidlo-strašidlo finanční krize

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).