Podnikatelé už totiž nebudou platit poplatky podle počtu zařízení, nýbrž právě podle počtu zaměstnanců. Přinášíme souhrn všech důležitých otázek a odpovědí, které se pojí s novelou.
Novinky pro domácnosti
O kolik se od května zvýšily televizní a rozhlasové poplatky?
Měsíční výše rozhlasového poplatku se zvýšila o 10 Kč z 45 Kč na 55 Kč, televizní poplatek pak vzrostl z 135 Kč na 150 Kč. Celkově tedy poplatky stouply o 25 Kč měsíčně. Zároveň se zavedl valorizační mechanismus, který bude poplatky zvyšovat podle výše inflace.
Jak bude valorizační mechanismus vypadat?
Poplatky se budou zvyšovat nařízením vlády vždy k 1. červenci kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, v němž součet inflace za předcházející roky od posledního zvýšení rozhlasového nebo televizního poplatku překročí 6 %.
Z jakých všech zařízení se poplatky budou platit?
Dříve se poplatky platily ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového či televizního vysílání, pokud bylo šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů.
Nově se za rozhlasový a televizní přijímač považují jakákoli zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového, resp. televizního vysílání, bez ohledu na to, jakým způsobem je takové vysílání přijímáno. Jde tedy i o počítače a mobilní telefony či tablety.
Co když máte v domácnosti více zařízení?
I nadále platí, že domácnosti budou platit rozhlasový poplatek z jednoho rozhlasového přijímače a televizní poplatek z jednoho televizního přijímače, a to i v případě, že jich vlastní, drží nebo z jiného právního důvodu užívají více.
Novinky pro podnikatele
Jaké poplatky budou platit podnikatelé?
Podnikatelé (ať už fyzické nebo právnické osoby) v současnosti platí rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používají k podnikání nebo v souvislosti s ním. Nově se však poplatky budou hradit podle počtu zaměstnanců. OSVČ a firmy do 24 zaměstnanců pak nebudou muset poplatky platit.
Nicméně platí, že změna systému u podnikatelů nabude účinnosti až na začátku července. Do té doby (ne)platí podnikatelé podle starých pravidel a tedy podle počtu zařízení. Kdo do konce dubna poplatky platit nemusel, nemusí tak činit až do konce června. Kdo poplatky platit, hradí je dál.
Jaké budou od července sazby?
Sazby budou od července následující:
- při počtu 25 až 49 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši pětinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (televizní a rozhlasový poplatek by tak nově dohromady činil 1025 Kč měsíčně)
- při počtu 50 až 99 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši desetinásobku rozhlasového a televizního poplatku (2050 Kč)
- při počtu 100 až 199 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši dvacetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (4100 Kč)
- při počtu 200 až 249 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši třicetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (6150 Kč)
- při počtu 250 až 499 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši sedmdesátinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (14 350 Kč)
- při počtu více než 500 zaměstnanců v pracovní poměru stonásobek výše rozhlasového poplatku a stonásobek výše televizního poplatku (20 500 Kč)
Změna systému placení poplatků se nicméně nebude týkat podnikatelů, kteří pronajímají dopravní prostředky. Tito podnikatelé budou i nadále hradit rozhlasové a televizní poplatky za přijímače, které jsou příslušenstvím pronajímaných dopravních prostředků.
Skončí naopak stávající výjimka pro opraváře a prodejce televizí a rádií.
Co se rozumí počtem zaměstnanců v pracovním poměru?
Zjednodušeně se jedná o osoby, které mají podepsanou pracovní smlouvu, jsou jmenovaní či volení. Započítávají se zde i částečné úvazky, které se sčítají.
Budou se do počtu zaměstnanců počítat lidé pracující na dohody?
Ne, tito pracovníci se nebudou počítat do počtu zaměstnanců.
Budou mít podnikatelé nějaké další výjimky z placení poplatků?
Poplatky nebudou muset platit spolky a zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením, a to bez ohledu na celkový počet zaměstnanců.
Pokud jste OSVČ a máte jen pracovní mobilní telefon a počítač, musíte platit poplatek za domácnost?
Ohledně vztahu OSVČ a domácnosti je vloženo ustanovení, že povinnost platit, resp. možnost neplatit poplatek jako fyzická osoba podnikající, nemá vliv na povinnost platit poplatek v domácnosti.
Pokud OSVČ žije v domácnosti, kde není žádné zařízení schopné příjmu vysílání, domácnost neplatí. OSVČ ovšem bude muset doložit, že případný mobil/počítač používá v rámci podnikání. Pokud by taková osoba měla méně než 25 zaměstnanců, nebyla by povinna poplatek platit ani z titulu podnikání.
Pokud však v této domácnosti má jiný její člen zařízení schopné příjmu, např. mobilní telefon dítěte, které však podnikat nemůže, nelze tvrdit, že domácnost nepoužívá zařízení schopné příjmu vysílání.
Jaké další povinnosti podnikatele čekají?
Provozovateli vysílání nebo pověřené osobě (České poště) budou muset oznámit specifikované údaje. Fyzická osoba, která je podnikatelem, bude povinna oznámit jméno, příjmení, popřípadě obchodní firmu, místo podnikání, identifikační číslo a předmět podnikání, a právnická osoba je povinna oznámit obchodní firmu nebo název, právní formu, sídlo, identifikační číslo a předmět činnosti. Zároveň budou muset podnikatelé uvést i počet zaměstnanců.
Jakým způsobem mají podnikatelé nahlásit počty zaměstnanců rozhlasu?
Oznámení je možné provést online prostřednictvím linku, jež je součástí datové zprávy, která bude postupně všem právnickým a fyzickým osobám podnikajícím odeslána v průběhu května a června.
Dále bude možné využít webových stránek rozhlasovypoplatek.cz, kde je možné si zřídit Účet poplatníka a zde změnu provést. Pokud podnikatelské subjekty nevyužijí nahlášení online, je možné vyplnit formulář a doručit jej Českému rozhlasu
- do datové schránky rnaadje,
- e-mailem na adresu poplatek@rozhlas.cz
- nebo poštou na adresu Český rozhlas – rozhlasové poplatky, Vinohradská 1409/12, 120 99 Praha 2.
Jakým způsobem mají podnikatelé nahlásit počty zaměstnanců televizi?
Lze tak učinit e prostřednictvím portálu poplatky.ceskatelevize.cz, kde se podnikatelé mohou přihlásit do svého účtu poplatníka. Pověřený zástupce společnosti oznámí České televizi počet zaměstnanců přepočtený na plné úvazky. Pokud dosud podnikatel poplatek nehradil, je třeba v online přihlášce uvést také firemní údaje.
Kromě účtu poplatníka může komunikace také probíhat prostřednictvím e-mailu poplatky@ceskatelevize.cz nebo datové schránky y7rjeuf.
Co mají dělat podnikatelé, kteří nyní poplatky platí a nově už nebudou?
Co se týče subjektů, které od července poplatky platit nebudou, oznámí tuto skutečnost médiím veřejné služby a poplatky platit přestanou.
Co mají dělat podnikatelé, kteří nyní poplatky neplatí a nebudou je ani nově platit?

Tito podnikatelé nic dělat nemusí. Nicméně je možné, že i tyto podnikatele televize či rozhlas osloví s žádostí o doplnění počtu zaměstnanců.
Budou moct Český rozhlas a Česká televize počet zaměstnanců kontrolovat?
Ano, budou moct požádat Českou správu sociálního zabezpečení o následující údaje: jméno, příjmení, popřípadě obchodní firmu, místo podnikání, identifikační číslo a počet zaměstnanců fyzické osoby, která je podnikatelem, obchodní firmu nebo název, právní formu, sídlo, identifikační číslo a počet zaměstnanců právnické osoby, název, sídlo, identifikační číslo a počet zaměstnanců organizační složky státu nebo územního samosprávného celku.
Co hrozí podnikatelům, pokud počet zaměstnanců nenahlásí?
Česká televize i rozhlas budou aktivně oslovovat právnické osoby a fyzické osoby podnikající s žádostí o doplnění počtu zaměstnanců. Pokud na tuto výzvu nebude podnikatel reagovat, vystavuje se možnosti automatického přihlášení ze zákona a vyměření přirážky. Ta může činit až 5000 Kč.