Hlavní navigace

Jaderná energetika je podle odborné komise významnou variantou výroby energie

8. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podpora prohlubování konkurence na energetických trzích, podpora energetických úspor a označení jaderné energie za jednu z přijatelných variant výroby elektřiny, shrnuje Portál veřejné správy České republiky hlavní závěry, ke kterým došla nezávislá energetická komise vedená předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem. Zpráva teď projde oponenturou. Energetika je globální problém současnosti. Musíme na to reagovat energetickou politikou státu. Nezávislou odbornou komisi jsme ustavili právě proto, že jsme potřebovali odbornou, na politice a jakékoli ideologii nezávislou analýzu energetických potřeb ČR v budoucnosti, řekl k problematice premiér Mirek Topolánek.

Komise se také domnívá, že by vláda neměla omezovat podnikatelská rozhodnutí v oblasti těžby uhlí a měla by diskutovat o prolomení těžních limitů. Ačkoliv totiž role uhlí v energetice spíše klesá, stále hraje významnou roli. Stejně tak je významnou variantu výroby elektrické energie podle komise představuje jaderná energetika.

„Vláda by měla přehodnotit energetickou a související legislativu ČR a EU tak, aby nedocházelo přednostně k řešení dílčích energetických úkolů na úkor důležitých energetických potřeb společnosti, zejména stability odvětví včetně přenosu energie,“ zní jedno z doporučení komise.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).