Hlavní navigace

Jak by to vypadalo na berňáku, kdybyste příjmy a výdaje vysvětlovali jako Babiš

2. 2. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

[KOMENTÁŘ] Pokud se vás finanční úřad optá na vaše příjmy a výdaje, můžete se zkusit inspirovat vysvětlováním Andreje Babiše.

Kdo by to ale zkusil, se zlou by se zřejmě potázal. Finanční úřad by mu totiž nejspíše řekl: Sorry jako.

Několik rovin Babišovy kauzy

Celá kauza Babišova nákupu dluhopisů Agrofertu má hned několik rovin. První je právní. I nejzarytějšímu fanouškovi Andreje Babiše musí být jasné, že hlavním důvodem zřejmě byla daňová optimalizace. Přestože to na první pohled vypadá, že vše bylo v souladu se zákony, jelikož Babiš „jen“ využil mezeru v zákoně, rozhodně tomu tak být nemusí. Jak totiž upozorňují někteří odborníci, tuzemské i evropské soudy již dlouho judikují, že jakýkoliv účelový právní úkon, jehož smyslem je pouze vyhýbání se zdanění, je neplatný, neboť se jedná o obcházení zákona. Jenže dokázat to rozhodně nebude lehké.

Nicméně na tento postup Agrofertu a Andreje Babiše bylo podáno trestní oznámení a příslušné úřady se snad již celým nákupem zabývají a uvidíme, jak rozhodnou. Je klidně možné, že uznají, že tento postup byl v souladu se zákonem. Jestliže případ řeší také finanční správa, což by měla, je ovšem otázkou, nakolik objektivní bude její rozhodnutí, když je podřízená právě ministrovi financí.

Druhou rovinu můžeme nazvat finanční. Zůstává totiž otázkou, zda měl Andrej Babiš na nákup vůbec formálně prostředky a zda se nejednalo jen o fiktivní účetní operaci. Co se týče zdanitelných příjmů, ty podle všeho nebyly dostačující. Babiš má ale samozřejmě pravdu v tom, že existují i nezdanitelné příjmy a příjmy osvobozené od daně. I k nim ale člověk musí nějakým způsobem přijít a je legitimní se ptát ministra, který během několika týdnů změnil několikrát odpověď a cifru, kolik vydělal, o jaké jde příjmy a jak k nim přišel. I zde ale může být samozřejmě vše v pořádku.

Vše má ale i rovinu, kterou nazvěme morální a která je z pohledu podnikatelů možná nejzajímavější. Každý aktivní podnikatel totiž musí vyplňovat daňová přiznání a dokládat své příjmy. Řada firem či OSVČ nově musí (či brzy budou muset) evidovat veškeré tržby přes EET. Plátci DPH zase musí podávat kontrolní hlášení. Při sebemenší nesrovnalosti v odevzdaných výkazech musí sami podnikatelé prokazovat, že například výdaje, které uplatnili, opravdu reálně měli. Kdo navíc třeba někdy zažil daňovou kontrolu, mohl by vyprávět, jak úředníci kolikrát chtějí doložit různé věci do koruny.

Jak by to vypadalo na finančním úřadě

Zkusme si nastínit, jak by vypadala konverzace nějakého podnikatele na finančním úřadě, kdyby postupoval stejně jako ministr financí Andrej Babiš. Například jak argumentoval v úterním pořadu České televize Události komentáři.

Na finančním úřadě (omluvte nespisovnou češtinu)

Úřednice na finančním úřadě řeší s panem Novákem, který působí jako OSVČ, nesrovnalosti v podaných daňových přiznáních za předchozí roky.

Úřednice (Ú): Pane Nováku, máme tady nesrovnalosti ve vašich příjmech za předchozí roky. Podal jste několik opravných přiznání, kde uvádíte pořád jiné příjmy, ale nijak jste je nedoložil. Můžete to vysvětlit a příjmy doložit? Například pohyby na účtech či něčím podobným?

Pan Novák (N): Ano, určitě.

Ú: Tak to prosím doložte.

N: Já bych rád vyzval všechny podnikatele od nás z vesnice, pana Blažka, pana Frťalu, pana Lupínka, my všichni ukážeme majetek a všechny příjmy od roku 1993, kolik jsme každý zaplatili daní, ano, a odkud jsme měli ty peníze.

Ú: Rozumíte tomu, že řešíme vás, jelikož vzbuzujete otazníky, když nejdřív uvedete jednu částku, čtrnáct dní na to jinou?

N: Ale prosím vás, já jsem v životě moje peníze nepočítal.

Ú: Tak a teď zpátky k té mé otázce. Rozumíte těm pochybnostem, když nejdřív zveřejníte jednu částku a za čtrnáct dní uvedete jinou částku a za další týden další, která je dvojnásobně vyšší?

N: Není to tak, není to tak. A v životě mě nenapadlo, že nějaká paní úřednice bude počítat,  z čeho jsem podnikal.

Ú: Pojďme k vašim výdajům, které údajně měly souviset s podnikatelskou činností. Na co konkrétně jste je použil?

N: Ale takových výdajů, paní úřednice, mělo 73 tisíc podnikatelů stovky milionů. A víte, kolik…

Ú: Ne, já se bavím o těch jedněch konkrétních vašich výdajích.

N: Ale zase jsme v tom, že počet podnikatelů, kteří uplatnili takové výdaje je v Čechách 73 tisíc. Bylo vydáno…

Ú: A v tomto konkrétním případě, v tom roce 2012, jste byl jeden jediný, který uplatnil zrovna tyto výdaje?

N: Za moje podnikání?

Ú: Ano.

N: No ano, to určitě. Ale já mluvím o tom, že celkově podnikatelé uplatnili stovky milionů výdajů.

Ú: Pane Nováku, měl jste skutečně ty peníze, když říkáte…

N: Vy jste expertka na mé podnikání, to tak vypadá. Tak já vám můžu tady přečíst, jaké výdaje měl Frťala, tady 20 milionů. Blažek 18 milionů. Moje firma je jedna z největších v okrese. 

Ú: Takže ty prostředky můžete doložit?

N: Z hlediska zaměstnanců největší. Zaměstnává 35 zaměstnanců. Takže já nevím … Je na to posudek. A já vůbec nechápu, proč řešíme jako moje podnikání tady. Vy jste, vlastně finanční úřad podílela na těch dezinformacích. Vy jste zpochybňovali moje příjmy. Takže …

Ú: Pane Nováku, máte tady prostor se o tom bavit a celou tu situaci vyjasňujeme.

N: Ale paní úřednice, bavíme se o roku 2012. Podnikám podle zákonů. Takže já nevím, kde je problém. Moje firma je jedna z mála firem, která skutečně, z těch největších, sídlí v našem okrese.

Ú: Vy odvádíte to téma někam jinam.

N: Ne, ne. Bavme se o tom, bavme se o tom, kdo platí jaké daně. Já jsem zaplatil miliony korun na daních daní. Moje firma za posledních deset let zaplatila 20 milionů na odvodech. A víte co? Pokud je s tím takovej problém, tak já navrhnu, že bysme ty výdaje z přiznání vyšoupli, co říkáte?

Ú: Ty svoje zpětně?

N: Ne svoje, všechny.

Ú: Ale teď se bavíme o těch vašich.

N: A proč zase řešíte Nováka a Novák je něco…, Novák nemůže…

Ú: Protože Novák je tady na úřadu a…

N: 73 tisíc podnikatelů s výdaji je v pořádku, a jen jeden, ten Novák, ten je zase špatnej. Já podám stížnost a my zdůvodníme a veškeré kontroly jsou dopředu jasné, mají za cíl mě poškodit. Takže pokud ten kontroly chodí od roku 2004, to je zajímavý, že někteří podnikatelé je měli jedenáctkrát a já od roku 2013 jsem je měl dvacetkrát a vždy dopadly špatně.

(konec konverzace, která by ale tímto způsobem mohla pokračovat klidně donekonečna)

Asi si každý dokáže představit, jak by podnikatel, který by takto argumentoval na finančním úřadu, dopadl. Bohužel ale platí přísloví „co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).