Hlavní navigace

Čerpal otcovskou dovolenou. Jak je to se zdravotním pojištěním?

27. 8. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek
Dochází k nějakým změnám v hrazení zdravotního pojištění v době, kdy je čerpána otcovská dovolená?

Otcovská dovolená je přesněji řečeno „dávka otcovské poporodní péče“. Jde o finanční dávku vyplácenou z nemocenského pojištění, podobně jako např. peněžitá pomoc v mateřství.

Otcovská byla zavedena 1. února 2018 novelou zákona o nemocenském pojištění. Tato dávka se poskytuje maximálně 1 týden (7 kalendářních dnů) v období šesti týdnů ode dne narození dítěte; nelze ji ale čerpat po jednotlivých dnech.

O otcovskou musí zájemci požádat. Žádosti směřují na Českou správu sociálního zabezpečení. Základní podmínkou nároku na otcovskou je účast na nemocenském pojištění.

Změny ve zdravotním pojištění v době čerpání

Zákon o veřejném zdravotním pojištění ani zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění pojem „otcovská“ nezná a v důsledku zavedení této dávky nedochází k žádným změnám ohledně placení pojistného na zdravotní pojištění. Dávka jako taková nezakládá nárok zařazení do kategorie pojištěnců, za které platí pojistné na zdravotní pojištění stát, a pobírání otcovské se pojišťovně nehlásí, upozorňuje  Iwona Navrátilová z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny

U otcovské se chystají změny. Více v článku Otcovská by se měla prodloužit. Otcové by tak mohli být s novorozencem 10 dní

Osoby zaměstnané si ale v souvislosti s dávkou otcovské poporodní péče mají v zaměstnání požádat o rodičovskou dovolenou. Stanou se pak „státními pojištěnci“. Pokud by zaměstnanec nepožádal o rodičovskou dovolenou (měl by klasickou dovolenou, neplacené volno apod.), pak musí být dodržen minimální vyměřovací základ. 

Otcovská a OSVČ

Nárok na otcovskou mají i osoby samostatně výdělečně činné, musí však být splněna jedna hlavní podmínka. A to dobrovolná účast na nemocenském pojištění  aspoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou. Zákon o nemocenském pojištění jim dále stanoví podmínku, že nesmí v době pobírání této dávky osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Co se týká zdravotního pojištění, nemá u OSVČ skutečnost pobírání otcovské žádný vliv na platbu záloh na pojistné a nezohledňuje se ani v ročním přehledu OSVČ, uzavírá Navrátilová.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).