Hlavní navigace

Jak je to u spropitného a DPH? Záleží, zda se jedná o úplatu, či nikoliv

27. 9. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Co se DPH u spropitného týká, nezáleží, zda je placené hotově, či kartou, ani jak je mezi zaměstnance a zaměstnavatele rozděleno. Čtěte, co je třeba rozlišit.

Spropitné neboli dýško je třeba za určitých okolností danit a také za určitých okolností spadá pod elektronickou evidenci tržeb. Připomeňte si v článku Jak na spropitné v souladu se zákonem

Stejně jako u daně z příjmů a EET záleží na určitých okolnostech, nejinak tomu je u daně z přidané hodnoty.

Jak potvrdila serveru Podnikatel.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Gabriela Štěpanyová, záleží na tom, zda se jedná o spropitné za úplatu, či nikoliv.

Spropitné nevstupuje do základu daně z přidané hodnoty, pokud není splněno kritérium přímého vztahu mezi plněním a protiplněním (spropitné není sjednáno), např. poskytovatel restaurační služby je schopen poskytovat služby i bez přijetí spropitného. Spropitné nenaplňuje přímý vztah k poskytovanému plnění a nebude tedy v souladu se zákonem o DPH zahrnuto do základu daně.

Spropitné vstupuje do základu daně z přidané hodnoty, pokud je poskytovatelem služby vyžadováno k ceně poskytnuté služby,  je uvedeno na jídelním lístku, je samostatně dohodnuto, např. poplatek za stolování (couvert) aj. Spropitné naplňuje přímý vztah k poskytnutému plnění a musí být tedy v souladu se zákonem o DPH zahrnuto do základu daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).