Hlavní navigace

exPRESS: Jak mohou politici ohrozit ekonomický vývoj?

18. 9. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Šéf ČSSD Jiří Paroubek dal opozičním politikům zabrat. Na začátku týdne si najednou rozmyslel, že předčasné volby nechce. Podle některých ekonomů to může ohrozit stabilizaci veřejných financí.

NERV: Česká ekonomika poroste v příštím roce do jednoho procenta

Krize se podepíše na letošním roce poklesem až pěti procenty. Oživení a růst, který je analytiky očekáván pro příští rok, by se mohl pohybovat do jednoho procenta. Uvedl člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Vladimír Dlouhý. Jak uvedla ČTK, podle Dlouhého je rizikem pro další vývoj pomalejší oživení ve světě, možná další destabilizace v regionu střední a východní Evropy, případná nestabilita bankovního sektoru a možná platební neschopnost firem i domácností.

Členové NERVu, kam patří kromě Dlouhého také například Miroslav Zámečník, Tomáš Sedláček či Jiří Rusnok, dnes uvedli studii, která obsahuje řadu politických i ekonomických opatření pro lepší stabilitu českého státu. NERV například navrhuje zavedení pětiletých výdajových rámců pro jednotlivé resorty. Ti ministři a náměstci ministerstev, kteří by limity nedodrželi, by byli sankcionováni. NERV v rámci své studie také navrhuje zvýšení majetkových a spotřebních daní, daňové úlevy pro zaměstnance, kteří nově vstupují na pracovní trh, či úpravy sociálních dávek.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Ekonomická krize skončí nejdříve s rokem 2010

Překonání ekonomické krize je podle průzkumu globálních ekonomických podmínek Asociace profesních účetních ACCA ještě daleko. Dotázaní odborníci totiž většinou odhadují jako zlomový nejdříve konec roku 2010. Zatím se převážně shodují na tom, že ekonomika dosáhla svého dna a začne se od něj pomalu odrážet.

Tržby maloobchodníků klesly již podesáté za sebou

Maloobchodní tržby také v červenci klesly. Bez sezonního očištění se jedná o 4,9% pokles. Uvedl to Český statistický úřad, podle kterého tržby maloobchodníků klesly již podesáté za sebou. Nejméně se prodávala motorová vozidla a nepotravinářské zboží.

Dozorčí rada ČSA zažila personální zemětřesení, přicházejí krizoví manažeři

Mimořádná valná hromada Českých aerolinií provedla personální čistku. Vyměnila polovinu z dvanáctičlenné dozorčí rady. Valná hromada odvolala Jana Bürgermeistera, Ivana Foltýna, Petra Poláka, Pavla Škváru a také Ivana Kočárníka a Ivanu Řápkovou, kteří se svých funkcí vzdali již minulý pátek. Nový šéfem dozorčí rady je po Kočárníkovi Václav Novák (53), který přichází do ČSA ze společnosti Vítkovice.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Sociálním demokratům se podařilo zablokovat jednání o rozpuštění sněmovny, Topolánek složil poslanecký mandát

Sociální demokraté otočili o 180 stupňů. Prohlásili, že nechtějí hlasovat pro její rozpuštění. Zároveň zastavují svou volební kampaň a chtějí volby v řádném termínu v červnu 2010. Uvedl to na tiskové konferenci šéf strany Jiří Paroubek.

Odklad voleb může podle analytiků ohrozit stabilizaci veřejných financí

Pro Česko je odklad voleb z ekonomického hlediska rizikem, zároveň zřejmě umožní přijetí státního rozpočtu pro příští rok v řádném termínu. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Perspektiva, že v takové situaci bude Česko postrádat nejméně dalších devět měsíců vládu se silným politickým mandátem, představuje značné riziko, řekl ČTK Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Chceme lepší informovanost kolem exportní strategie, odpověděli v průzkumu podnikatelé

Většina malých a středních podniků by uvítala větší informovanost o exportní strategii a o její publicitu. Zároveň minimum dotázaných exportérů (8,5 %) zná seznam prioritních zemí zařazených v Exportní strategii ČR na roku 2006–2010. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP).

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Silná koruna škodí českým podnikům

Koruna v posledních dnech posiluje. Ve čtvrtek dokonce prolomila hranici 25 korun za Euro. Silná je česká měna také vůči dolaru. Tak výrazné posilování koruny vůči dolaru i euru, představuje pro většinu tuzemských podniků velký problém, varuje předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

MM červen tip 1

Práce na dohodu nebrání pobírání podpory v nezaměstnanosti

Uchazeč vedený v evidenci uchazečů o zaměstnání může pracovat na dohodu o provedení práce, pokud jeho sjednaná měsíční odměna nepřekročí polovinu minimální mzdy. Hrubý příjem z dohody tedy nesmí přesáhnout 4000 Kč. Taková dohoda o provedení práce nebrání uchazeči o zaměstnání v pobírání podpory v nezaměstnanosti.

Víte, že si osoby blízké mohou fakturovat?

Osoby blízké jsou podle § 116 Občanského zákoníku osoby sobě navzájem blízké. Jestliže by jedna z těchto osob utrpěla újmu, druhá z těchto osob by důvodně pociťovala újmu jako vlastní. Osobou blízkou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel, partner v souladu se zákonem č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).