Hlavní navigace

Jak na pojištění studijního pobytu v zahraničí?

30. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před odjezdem na studijní pobyt se doporučuje získání informací o pojištění. To se týká zvláště studia mimo Evropskou unii. Jak vysvětluje mluvčí všeobecné zdravotní pojišťovny, při studijním pobytu v zahraničí je nutno při řešení zdravotního pojištění vzít v úvahu dva pohledy. Na jedné straně jde o zajištění úhrady zdravotní péče v zahraničí a na druhé straně jde o to, v jakém stavu bude studentovo zdravotní pojištění v ČR, sděluje Jiří Rod.

Pokud není země pobytu v EU ani ve „smluvní“ cizině (s některými zeměmi existují mezistátní dohody pokrývající neodkladnou péči), není zdravotní péče tam poskytnutá hrazena z českého veřejného zdravotního pojištění. Doporučuje se uzavření komerčního zdravotní pojištění nebo zjištění, za jakých podmínek je zahraničním stážistům poskytována zdravotní péče v této zemi u dotyčné školy.

Pojištění v ČR může zůstat otevřené. V případě, že studijní pobyt v zahraničí je považován za přípravu na budoucí povolání, bude student do 26 let věku stále v ČR v kategorii „nezaopatřené dítě“. Nadále za něj bude platit pojistné na zdravotní pojištění stát na základě potvrzení školy o pobytu v zahraničí. Jiří Rod dodává, že v tomto případě není nutné provádět odhlášení ze zdravotního pojištění v ČR ani v případě, kdy je pobyt v zahraničí delší než 6 měsíců.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).