Hlavní navigace

Názory k článku Jak na přechod z paušálních na skutečné výdaje

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 2. 2013 15:33

  Radana (neregistrovaný)

  V článku je mj. uvedeno, že pohledávky se dodaňují v celé výši, tzn. bez možnosti zohlednění daného procenta (paušálu), který by bylo možno uplatnit, pokud by tyto pohledávky byly zahrnuty do řádného daňového přiznání. Zdůvodněno je to pak tak, že zákon říká, že paušál se uplatňuje pouze k příjmům, ne k úpravě daňového základu.
  Chápu danou argumentaci a neříkám, že není jedna z možných. Ale vzhledem k tomu, že je to dle mého nespravedlivé a proti selskému rozumu, nebylo by namístě spíše hledat argumentaci opačnou? Článek je uveřejněn na serveru, který má radit, tzn. hledat spíše argumenty pro ušetření peněz daňovým poplatníkům, což mi u daného závěru chybí.
  Na jiném serveru jsem nalezla tento dotaz:
  "Uplatňuji výdaje procentem z příjmů, za rok 2012 chci přejít na skutečné výdaje. V roce 2011 jsem vyfakturovala pohledávky ve výši 100.000,- Kč, které mi byly uhrazeny v lednu 2012. Omylem jsem však tyto pohledávky zdanila již za rok 2011. Má toto nějaký vliv na přechod na skutečné výdaje?"

  Odpověď byla samozřejmě, že nikoliv - přece nebude podávat dodatečné daňové přiznání na příjmy, které již má zdaněné.

  Na druhou stranu je na tomto vidět onen rozdíl - v obou případech jde o příjmy fakturované v roce 2011, které byly uhrazeny v roce 2012. Jen v druhém případě byly tyto příjmy omylem zdaněny již v roce 2011 a "omylem" tedy uplatněn též daňový paušál k těmto příjmům a vše se zdá být v pořádku. Proč toto nejde i pro případ, kdy k tomuto "omylu" nedojde? Proč nemohu u příjmů, které jsou uhrazeny v roce 2012, ale fakturovány v roce 2011, při přechodu na skutečné uplatňování výdajů, zohlednit paušál k těmto příjmům se vztahující? Je skutečně pouze to, že zákon říká, že se "toliko" upraví základ daně opravdu důvodem, proč se tohoto postupu vzdát?

  Nemohlo by být řešení v aplikaci § 141 daňového řádu? Tzn., podávám-li daňové přiznání dodatečně, mohu přeci zasáhnout jak do příjmů, tak do výdajů. Nebo se pletu?

  Máte někdo podobnou zkušenost? Popř. je možné, aby paní autorka daného článku se mohla této otázce ještě blíže vyjádřit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).