Hlavní navigace

Jak na silniční daň? Odpovídáme v našich odborných poradnách

11. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 397604
Kdy je povinnost platit silniční daň? A jak je to s podáním daňového přiznání v případě, že je daňová povinnost ve výši 0 korun? Odpověděli jsme v poradnách.

Potřebujete poradit od odborníka? K dispozici jsou odborné poradny, kde vám vybraní odborníci odpovědí rychle a kvalitně. Další informace v Podmínkách užívání.

Vybraný dotaz z Daňové poradny

Mám auto v majetku firmy, avšak v roce 2012 jsem nepodnikal a všechny příjmy pocházely výhradně ze závislé činnosti (od zaměstnavatele). Musím platit silniční daň, či mohu uvést, že počet měsíců, kdy auto bylo využíváno k podnikání, je 0 a neplatit nic?


Autor: www.sxc.hu

Předmětem daně silniční podle ustanovení § 2 odst. 1 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů, jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná v ČR, jsou-li používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti. 

Bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání, jsou předmětem daně vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny, určena výlučně k přepravě nákladů
a registrovaná v ČR. Je-li vozidlo dočasně vyřazeno z registru silničních vozidel, není předmětem daně a neuvádí se do daňového přiznání.

Pokud se tedy nejedná ve vašem případě o vozidlo s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a skutečností je, že vozidlo nebylo použito za celý rok 2012 k podnikání, předpokládám, že jste neplatil ani zálohy během roku 2012. Jste ovšem registrován jako plátce této daně, potom tedy na FÚ pošlete prázdné daňové přiznání k dani silniční za rok 2012 s daňovou povinností ve výši 0,– Kč.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).