Hlavní navigace

Jak na sociální pojištění, pokud nastoupil do zaměstnání, ale zůstane OSVČ?

Jana Knížková

OSVČ se během roku nechala zaměstnat, ale samostatnou výdělečnou činnost vykonává dál jako vedlejší. Jak je to se zálohami na sociální pojištění?

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jestliže OSVČ v roce 2018 vykonává hlavní samostatnou výdělečnou činnost a během roku se rozhodne, že nastoupí do zaměstnaneckého poměru, ale chce dál vykonávat samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší, má povinnost tuto skutečnost České správě sociálního zabezpečení oznámit. Nejpozději však s podáním přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok, ve kterém chce být považována za OSVČ vykonávající vedlejší činnost. 

Psali jsme: Kdy vám může živnostenský úřad zrušit živnost? Stačí například neplatit pojistné

Doložit tuto skutečnost musí pouze v případě, že se jedná o výkon služebního poměru nebo o výkon zaměstnání malého rozsahu nebo o účast na pojištění na základě dohody, eventuálně o zaměstnání v cizině, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl přehled podán. 

OSVČ vedlejší může být povinna hradit zálohy na pojistné

Povinnost platit zálohy na pojistné se i při výkonu vedlejší činnosti odvíjí od výše daňového základu za předchozí rok, tzn. že OSVČ i při výkonu vedlejší činnosti může být povinna platit zálohy na pojistné. 

Pouze v případě, že daňový základ OSVČ v předchozím roce nedosáhl výše zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění pro vedlejší činnost, zaniká této OSVČ povinnost platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění v kalendářních měsících souběhu samostatné výdělečné činnosti se zaměstnáním.

Rozhodná částka výše daňového základu (příjmů po odpočtu výdajů), která zakládá účast na důchodovém pojištění v roce 2017, činí 67 756 Kč. Pro rok 2018 je stanovena ve výši 71 950 Kč. Za každý měsíc, ve kterém nebyla samostatná výdělečná činnost vykonávána, se odečte 1/12 rozhodné částky.

V případě, že chce živnostník živnost pozastavit nebo zrušit, je povinen skutečnost oznámit hned několika úřadům. Jak přerušit živnost? Čtěte, kde a dokdy je třeba změnu nahlásit

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).