Hlavní navigace

Jak (ne)funguje předvyplnění daňových přiznání přes Portál občana

4. 9. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Přes Portál občana lze nově podat i daňové přiznání. Aplikace pro elektronická podání (EPO) sice dokáže ve formulářích předvyplnit údaje o vás, má to ale háček.

Jak upozorňuje Jiří Peterka na serveru Lupa.cz, předávaná data je nutné ručně opravovat. Další údaje se navíc nepředávají – třeba rodné číslo či tituly. Ale nepředvyplní se například ani stát, který by si aplikace snad mohla dovodit z adresy bydliště.

Podání daňového přiznání systém neulehčilo

Po přihlášení pomocí elektronického občanského průkazu nebo jiného prostředku akreditovaného na dostatečnou úroveň záruky lze nově přejít na Portálu občanu k elektronickým formulářům finanční správy. Přestože finanční správa tvrdí, že se tím zjednoduší podání daňového přiznání, celý systém trpí podle serveru Lupa.cz řadou nedostatků.

Kromě nedostatečně kvalitního předvyplnění není ani možné přiznání rovnou jednoduše podat. Očekával bych, že alespoň ti, kteří se k Daňovému portálu (resp. k aplikaci EPO) přihlásili pomocí nové eOP, najdou na konci celého vyplňování možnost odeslat své podání jedním kliknutím. Bez nutnosti podepisování či dalšího ověřování toho, že jsou to opravdu oni, kdo se přihlásil a celou dobu s aplikací pracoval, napsal Jiří Peterka.

Bohužel právě zde se nic nezměnilo a „na konci cesty“ jsou stále stejné možnosti odeslání jako dříve:

  • odeslat podání nepodepsané, a následně doručit potvrzující tiskopis „na papíře“ s vlastnoručním podpisem,
  • ověřit identitu odesílatele skrze přihlášení k (jeho) datové schránce,
  • podepsat podání uznávaným elektronickým podpisem (k tomu je nutné mít kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis).

Čtěte více na Lupa.cz: Přes Portál občana se můžete přihlásit i k Daňovému portálu. Kolik práce to reálně ušetří? 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).