Hlavní navigace

Těžký úkol pro vládu, osekat výdaje a nenaštvat při tom Čechy

21. 7. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Nová vláda to nebude mít se seškrtáním výdajů lehké. Stačí se třeba jen třeba zmínit o snížení podpory stavebního spoření a už na ministry létají buřinky, poštvávají na ně dravé lišky a kopou jim hrobky v barevných pyramidách.

Vypadá to, že nová vláda v čele s Petrem Nečasem to myslí s úsporami vážně. Pokud ministři dodrží svá předsevzetí, dojde zřejmě k nemalé čistce ve výdajích státu, která se dotkne nejen občanů, ale též různých zájmových skupin. Stavební spoření, daňové zvýhodnění benefitů, hypotéky, daňové výjimky či různé sociální dávky, u všech má dojít k výraznému osekání. Přestože jde z pohledu ekonomů o krok správným směrem, nebude to mít vláda jednoduché. Silné lobbistické skupiny by totiž tyto kroky mohly připravit o živobytí a tlak na zastavení reforem bude opravdu veliký. Už teď se „postižené“ firmy angažují ve vyjádřeních do médií, ve kterých se vzácně shodují, omezení či zrušení státní podpory právě jejich odvětví by podle nich negativně dopadlo hlavně na obyčejné lidi a posléze i na státní kasu. Čtěte více: Kalouskova křížová výprava proti stravenkám opět začíná.

Bez stravenek přestaneme jíst a bez spoření bydlet?

Jako první potrefená husa se ozvaly stravenkové společnosti, které má na paškálu staronový ministr financí Miroslav Kalousek již delší dobu. V argumentaci si vypomáhají klasickými příběhy o hladových, zbědovaných zaměstnancích, kteří si jen díky stravenkám mohou dojít na oběd do hospody. Bez stravenek by údajně řada lidí obědvala pouze chleba se solí. S podobnými tvrzení samozřejmě přispěchaly i další ohrožené společnosti. Bez podpory stavebního spoření a zvýhodnění hypoték se zase lidé zřejmě odstěhují na ulici a pod mosty, jelikož nebudou mít přece peníze na bydlení. Opovažte se však namítnout, že stavební spoření zpravidla slouží ke všemu možnému jen ne k bydlení, či že podpora hypoték znevýhodňuje majitele nájemních bytů. Buď vás umlátí buřinkou, nebo vás předhodí dravým liškám, aby vás poté pohřbili někde v barevné pyramidě.

Stačí se však bedlivě podívat na tyto absurdní argumenty. I kdyby u stravenek nastal avizovaný nesmysl, že bez nich lidé přestanou chodit do restaurací a začnou se živit v supermarketech, opravdu by to znamenalo něco katastrofálního z hlediska životosprávy českých zaměstnanců? Oč je zdravější hovězí maso s rajskou a pěti knedlíky než tři rohlíky se sýrem? Či případ stavebního spoření, opravdu neexistuje jiný nástroj, kterým se dá našetřit na úpravy a koupi bydlení? Co mají dělat chudáci majitelé domů a bytů, kteří nejen že nemají podporu svého podnikání, ale navíc je mnohdy limituje regulace cen? Čtěte také: Robert Axamit: Za finanční krizí stojí princip letadla v oblasti bydlení.

Content 22 tip novy

V první řadě jde o zisk

Když selžou hrozby o nebohých občanech, které vládní škrty připraví v podstatě o všechno, zkouší zájmové skupiny použít „silné“ ekonomické analýzy pro doložení svých tvrzení. Vesměs dopadají všechny výzkumy stejně, zrušení státní podpory, či daňového zvýhodnění daného odvětví se negativně promítne do hospodaření Česka. Všechny využívají jednoduché matematiky, které se na první pohled nedá nic vytknout. Když se zruší podpora (dosaďte si konkrétního odvětví podle potřeby), lidé pak nebudou daných firem využívat, těm pak klesnou příjmy, čímž se sníží jejich daňové odvody. Tyto společnosti pak budou muset propouštět, čímž se náklady státu dále zvednou. Dohromady tak na zrušení podpory stát prodělá a je vymalováno. Páni ministři, nezkoušejte něco měnit. Že však peníze a lidé mohou směřovat do perspektivnějších oborů či že díky nižším stáním výdajům mohou klesnout i daně, se však již nikdo nezmiňuje.

Všem zájmovým skupinám a firmám jde přitom pouze jedno, a to o vlastní prospěch. Na tom rozhodně není nic špatného, jelikož současný kapitalistický systém na této myšlence stojí. Jenže halit obavy o svůj zisk do altruistického hávu počínání je již věc druhá. Hodně občanů však na tuto argumentaci uslyší, a vláda tak nebude stát jen proti zájmovým skupinám, ale také proti názoru nemalého vzorku občanů. Nezbývá, než ministrům popřát vytrvalost a odhodlaní k prosazení škrtů, jelikož na nich může záviset budoucnost nás všech.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).