Hlavní navigace

Z diskuze: Jak otevřít salon krásy, kam řadit uměleckého malíře?

1. 4. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Přemýšlíte o salonu krásy? Nevíte, jak účtovat zboží, které využijete k osobní spotřebě? Kam se vlastně řadí činnost uměleckého malíře? Na tyto a další otázky jsme/jste odpovídali v naší diskuzi, která již brzy dozná viditelných změn. Těšte se na přehlednější systém.

Chci otevřít salon krásy, co potřebuji?

Mám v plánu otevření salonu krásy, kde se budou prováděny následující služby: Kadeřnictví, manikúra, pedikúra, kosmetika, masáže. Proto jsem se chtěl zeptat, jakým způsobem se budu registrovat na živnostenském úřadě. Musím mít pro každou službu živnostenský list, nebo existuje nějaký universál na služby, který mi dovolí zaměstnat odborně způsobilé zaměstnance pro dané obory?

Michael Hovorka:

Zřejmě bych vám doporučil provozovat živnost průmyslovým způsobem. Jak uvádí živnostenský zákon: Oprávnění k provozování živnosti průmyslovým způsobem zahrnuje oprávnění k provozování všech činností, které směřují ke vzniku konečného výrobku nebo k poskytnutí služby a jsou pouze dílčím prvkem technologického procesu. Další podrobnosti v § 7a živnostenského zákona.

Fakturace mezi manželi

Mám živnostenský list (ŽL) na zprostředkování obchodu a služeb. Moje žena má ŽL na velkoobchod. Oba na vedlejší činnost. Moje žena je plátce DPH, já ne. Vyhledal jsem si novou obchodní příležitost, která spočívá v nákupu a prodeji zboží do zahraničí. Může tuto činnost vykonávat formálně moje žena (kvůli DPH a předmětu činnosti) a já jí následně celý zisk fakturovat za zprostředkování obchodu? Uplatňuji paušální náklady, a i proto by to bylo daňově výhodnější, než nechat zisk v podnikání manželky a danit ho proti reálným nákladům (které nedosáhnou 50 % příjmů). Je zde nějaký legislativní problém, porušil bych tímto nějaký zákon? Děkuji za radu.

Jan Molín:

Nemáte-li rozděleno společné jmění manželů, je fakturace mezi manželi bohužel vyloučena. Vámi navrhovaný postup tedy možný není.

Banky bez poplatků

Zajímaly by mě vaše názory na banky v ČR s nejnižšími (nulovými) poplatky. Kde si myslíte, že se nejvíce vyplatí založit si účet?

Stan:

Pro podnikání používám účet ve Fio, jehož výhoda je, že funguje i na Slovensku, takže ušetřím na mezinárodních poplatcích (jsou zdarma). Jelikož mám aktivity ze zahraničních zemí jen v Eurozóně, uvažuju, že zajedu do Žitavy založit si účet ve Volksbank Zittau, který je také zdarma. V Polsku se chystám otevřít účet u mBank, i když Fio by tam taky mělo snad příští rok expandovat, ale potřebuji ten účet už letos. Jinak běžně používám Paypal, Paypay a Moneybookers (i pro podnikání).

Csaba Botoš:

Například mBank se chystá ve Q2 uvést produkty pro firemní klientelu. V té době prý mají být funkční i mezinárodní převody. Podle mě se vyplatí počkat na jejich nabídku.

Osobní spotřeba

Nakupuji a prodávám zboží. Jak zaeviduji do daňové evidence zboží, které neprodám, ale použiji k osobní spotřebě?

Klára Soukupová:

Úplně správně byste o hodnotu zásob měla navýšit v daňovém přiznání svůj základ daně z příjmů fyzických osob.

Milan Loucký:

Podle mých dosavadních zkušeností bych to asi řešil prodejem zboží sám sobě, tj. prodejem nebo navýšením hodnoty prodaného zboží své osobě na účet 491 Příjem podnikatele jako svůj příjem z podnikání.

Kam zařadit obor zpracování dat?

Co všechno lze zařadit do oborové kategorie č. 96, tedy zpracování dat, služby databank, správa sítí, (další činnosti)? Prosím také o přesnější význam „služby databank“ a co lze k tomuto oboru živnosti ještě zařadit, aby to spadalo do jednoho oboru.

Dana Mráčková:

Obsahová náplň oboru č. 96 volné živnosti je uvedena v Nařízení vlády č. 469/2000 Sb. Znění: "Zpracování dat pomocí programu, zejména kompletní zpracování dat, služby pro vstup údajů, řízení a vedení činnosti zařízení na zpracování dat, případně jiným způsobem. Činnosti související s provozem databank(sestavení databáze, sběr dat, uložení dat, příprava počítačového záznamu pro požadované informace, výběr dat z databáze, umožnění dostupnosti dat pro uživatele, třídění dat podle požadavků a podobně). Správa počítačových sítí, odvirování software a další činnosti vztažené k počítači. Obsahem není poskytování (prodej) software a hardware ani opravy hardware. " 

Pod jakou živností se schovává umělecký malíř?

Kam se řadí podnikání v umělecké činnosti, co se týče uměleckých malířů? Je pro tuto činnost veden nějaký speciální zákon o živnosti?

Michael Hovorka:

Vzhledem k tomu, že pojem umělecký malíř v živnostenském zákoně zakotven pevně není, řadil bych tuto činnost do autorského zákona, jehož část cituji: 

školení červen 22 - tip do článku

„(…) Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, (…), dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické (…) “

Další diskuze »


Pozn. texty byly redakčně zkráceny a upraveny

Anketa

Jaký je váš názor na novelu živnostenského zákona?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).