Hlavní navigace

Názor k článku Jak probíhají karuselové podvody a co dělat, abyste se do žádného nepřipletli od jezevec - proč? elementary, dear watson. protože pokud firmy mezi sebou...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 7. 2016 15:49

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  proč? elementary, dear watson.
  protože pokud firmy mezi sebou prodávají bez dph, dph platí jen zákazník neplátce dph. takže:
  1) firma A vytěží železnou rudu a prodá firmě B. firma B nakoupí železnou rudu, vyrobí železo, odečte dph na vstupu proti dph na vstupu, a odvede daň z přidané hodnoty. železo koupí firma C, vyrobí z něj plech, prodá firmě D, a opět odvede daň z hodnoty kterou přidala. firma D z plechu vyrobí blatník a prodá formě E, a znova odvede daň z hodnoty kterou přidala. a tak dále až po výrobce auta, pak prodejnu, tak třeba autopůjčovnu atd, celý řetězec odvádí daň z hodnoty kterou svou činností přidaly, zkráceně odvádí dph. kdyby si mezi sebou přidanou hodnotu nevyčíslovaly a neúčtovaly, stát ztratí většinu příjmú z dph.
  a kdyby na konci figuroval nějaký, třeba i fiktivní exportér, který by nemusel ani nic dělat jen by zboží fiktivně vyvezl a prodal ho pod rukou, neplatil by dph vůbec nikdo.
  2) největší voser s dph je prokazování účelnosti a uměřenosti vynaložených nákladů. na svou činnost si můžete zaúčtovat náklady a odečíst dph - na spoustu věcí ale nikoliv, i když je firma potřebuje. takže například když firma=hotel nakupuje paletu žrádla a chlastu, jistě je to její náklad na činnost a může si odečíst dph - ale když tutéž paletu žrádla a chlastu nakupuje firma na mejdan svých zaměstnanců, uznatelný náklad to není a dph si odečíst nemůže. takže opět - kdyby si firmy plátci sph mezi sebou neúčtovaly dph, neplatil, by ho nikdo. 90% populace by si našlo nějakého kamoše plátce dph, na jehož účet by si nakupovali všechno. však se to taky tak dělalo, já tu dobu pamatuju.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).