Hlavní navigace

Názor k článku Jak probíhají karuselové podvody a co dělat, abyste se do žádného nepřipletli od jezevec - proč? elementary, dear watson. protože pokud firmy mezi sebou...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 31. 7. 2016 15:49

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  proč? elementary, dear watson.
  protože pokud firmy mezi sebou prodávají bez dph, dph platí jen zákazník neplátce dph. takže:
  1) firma A vytěží železnou rudu a prodá firmě B. firma B nakoupí železnou rudu, vyrobí železo, odečte dph na vstupu proti dph na vstupu, a odvede daň z přidané hodnoty. železo koupí firma C, vyrobí z něj plech, prodá firmě D, a opět odvede daň z hodnoty kterou přidala. firma D z plechu vyrobí blatník a prodá formě E, a znova odvede daň z hodnoty kterou přidala. a tak dále až po výrobce auta, pak prodejnu, tak třeba autopůjčovnu atd, celý řetězec odvádí daň z hodnoty kterou svou činností přidaly, zkráceně odvádí dph. kdyby si mezi sebou přidanou hodnotu nevyčíslovaly a neúčtovaly, stát ztratí většinu příjmú z dph.
  a kdyby na konci figuroval nějaký, třeba i fiktivní exportér, který by nemusel ani nic dělat jen by zboží fiktivně vyvezl a prodal ho pod rukou, neplatil by dph vůbec nikdo.
  2) největší voser s dph je prokazování účelnosti a uměřenosti vynaložených nákladů. na svou činnost si můžete zaúčtovat náklady a odečíst dph - na spoustu věcí ale nikoliv, i když je firma potřebuje. takže například když firma=hotel nakupuje paletu žrádla a chlastu, jistě je to její náklad na činnost a může si odečíst dph - ale když tutéž paletu žrádla a chlastu nakupuje firma na mejdan svých zaměstnanců, uznatelný náklad to není a dph si odečíst nemůže. takže opět - kdyby si firmy plátci sph mezi sebou neúčtovaly dph, neplatil, by ho nikdo. 90% populace by si našlo nějakého kamoše plátce dph, na jehož účet by si nakupovali všechno. však se to taky tak dělalo, já tu dobu pamatuju.