Hlavní navigace

Jak prokázat, že jste dodavatelsky aspoň z 80 % závislí na omezeném odvětví?

6. 11. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Abyste jako dodavatel dosáhli na kompenzační bonus, musíte dokázat, že je vaše činnost kvůli omezení odběratelů vyloučena aspoň z 80 %. Jak?

Na kompenzační bonus dosáhnou jen OSVČ, společníci malých společností s ručením omezeným a dohodáři, jejichž činnost (či činnost jejich firmy) byla bezprostředně zakázána či omezena protiepidemickými opatřeními v rámci aktuálně trvajícího nouzového stavu. 

Nárok však mají i podnikatelé, kteří dodávají zboží, služby či jiné výstupy těm podnikatelům, jejichž činnost byla zakázána nebo omezena opatřeními vlády, popřípadě osoby činné na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, které pro uvedené podnikatele pracují. Aby na bonus dosáhli i dodavatelé (ať už jsou OSVČ nebo společníky), musí splnit podmínku, že jejich činnost byla, kvůli omezení či zákazu činnosti jejich odběratelů, vyloučena aspoň z 80 %. Všichni podnikatelé pak musí splnit i další podmínky.

Jak prokázat vyloučení činnosti aspoň z 80 procent?

Při podání žádosti, stejně jako na jaře, je nutné prokázat splnění zákonných podmínek pro vznik nároku na bonus pouze podepsáním čestného prohlášení. Samozřejmě Finanční správa ČR disponuje nástroji k tomu, aby byl zpětně nárok ověřen. 

V případě pochybností o legitimitě nároku můžete být vyzván k odstranění pochybností nebo může být provedena daňová kontrola.

Stahujte formulář

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).