Hlavní navigace

Jak se dnes měla světová ekonomika?

14. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

George Bush dnes odhalil plán nakoupit podíly v problémových amerických bankách. Americká vláda na tento plán věnuje 250 miliard dolarů. Pozitivnější zprávy o vývoji krize mají blahodárný vliv i na světové burzy, jejich akcie rostou. Výjimku tvoří Island, jehož burza se po obnovení obchodování zřítila o 76 %.

Dnes americký prezident George Bush oficiálně oznámil plán investovat do podílů v problémových amerických bankách 250 miliard dolarů. Cílem je především vrátit život na finanční trhy a předejít hospodářské recesi. Bush se domnívá, že toto opatření vrátí na trhy důvěru a obnoví jejich obchodování. Jako první přijde na řadu devět největších bank, například Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, JPMorgan nebo Goldman Sachs. Americké akcie na tyto optimistické zprávy reagovaly raketových vzestupem, který byl včera nejvyšší za posledních 70 let.

Stejná nálada panuje i na pražské burze. Ta během dne přidávala téměř 12 %. Na jejím růstu se nejvíce podílel titul Orco, který posílil o 41 %. Burza si tak udržela příznivý vývoj ze včerejška. K této situaci přispěl pravděpodobně i krok vlády, která schválila zvýšení garancí vkladů až na 50 000 eur. Jsme jednou z prvních vlád, která reagovala zvýšením pojištění vkladů, uvedl pro agenturu Mediafax premiér Mirek Topolánek. Podle něj je zvýšení garancí nutným krokem, který upevní důvěru v český bankovní sektor. Vláda také navrhla, aby novela zákona o bankách prošla parlamentem ve zkráceném projednávání. Mohla by tak platit už v listopadu.

Opačný vývoj situace zažívá Island, jehož burza se po obnově obchodování propadla o 76 %. Ač má Island poměrně málo obyvatel, poslední dobou se vyznačoval vysokou úvěrovou aktivitou. Loni v létě na zdejších úvěrových trzích došlo k obratu, který se díky krizi z Ameriky jen prohloubil. Čtěte více: Vklady Čechů stát zajistí více, přesto nebude ručit za všechny

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).