Hlavní navigace

Na zvyšování daní se vykašlete, radí studenti ekonomických oborů

Autor: 546762
Redakce

Zatímco vláda řeší problémy veřejných financí jak na příjmové, tak výdajové straně, studenti ekonomických oborů by se zaměřili hlavně na výdaje.

Doba čtení: 2 minuty

Studenti ekonomických oborů vysokých škol by problém státního dluhu řešili hlavně omezování výdajů rozpočtu, efektivnějším výběrem daní a důsledným potíráním korupce. DPH a firemní daně by studenti většinou zvyšovat nechtěli. Zda by se mělo být rovné či progresivní zdanění fyzických osob se studenti neshodují a v názoru se dělí přibližně půl na půl. Vyplynulo to z průzkumu společnosti KPMG Česká republika s názvem „Co si myslí studenti“.

Čtěte také: Jsem student a podnikání je pro mě jasnou volbou

Průzkumu se zúčastnili 577 studentů ekonomických oborů Masarykovy univerzity v Brně, Technické univerzity v Liberci a Vysoké školy ekonomické v Praze. Budoucí ekonomové se k celé problematice staví velmi zodpovědně a z jejich odpovědí je patrné, že sledují dlouhodobý efekt a zaměřují se nejen na příjmovou stránku rozpočtu, ale sledují také výdajovou efektivitu, vysvětluje Jan Žůrek, řídící partner společnosti KPMG Česká republika.

V oblasti snižování výdajů by budoucí ekonomové nejraději sáhli na státní zakázky a poslanecké platy (63 procent studentů). Na lepší kontrolu výběru daní by se zaměřilo 16 procent studentů a důsledné potírání korupce (18 procent).

Čtěte také: 7 věcí, které vám na „vejšce“ o podnikání neřeknou

Content First tip v článku 2019

Na straně příjmů státního rozpočtu se studenti staví proti zvyšování daní. Nárůst DPH považuje za dobrý nápad třetina studentů, zatímco proti se vyslovilo 58 % respondentů. Firemní daně by zvýšilo pouze necelých 8 % studentů. Pro zachování stávající výše firemních daní se vyslovilo 42 % oslovených a jejich snížení navrhla čtvrtina z nich. Studenti preferují prorozvojovou podporu firem, neboť vyšší daně by jim mohly zkomplikovat podnikání, dodává Jan Žůrek.

V případě daně z příjmů fyzických osob ale studenti tak jasno nemají. Jak pro progresivní zdanění, tak pro rovnou daň se vyslovilo 38 procent studentů. Nevyhraněný názor studentů na daně z příjmů odráží debatu napříč celou odbornou společností. Ani profesionální ekonomové totiž nemají zcela jasno, která ze strategií by byla vhodnější, uzavírá Jan Žůrek.