Hlavní navigace

Jak se mají danit bitcoiny? Podle úřadů jde o movitou věc

Jan Molín

Prodej bitcoinů je předmětem daně z příjmů jako příjem z prodeje movité věci. Nevztahuje se však na něj osvobození od daně.

Doba čtení: 2 minuty

Příjem z prodeje tedy bude zdaněn jako „ostatní příjem“ ve smyslu § 10 téhož zákona (předpokládám, že operace s bitcoiny nejsou uskutečněny v rámci podnikání). Výdajem bude nabývací cena (hodnota v okamžiku přijetí daru). Odborník Jan Molín ze společnosti MIVO radí v daňové poradně.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Dotaz z poradny

Získal jsem od svého syna několik bitcoinů darem. Jednalo se o tzv. staré bitcoiny, u kterých je právo na nákup, respektive vlastnictví , nových bitcoinů. Staré bitcoiny jsem prodal letos a nové prodám příští rok. Jaké daňové povinnosti a v kterém okamžiku z toho plynou pro mne či pro syna?

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Odpověď odborníka Jana Molína

Pro uplatnění daně z příjmů je podstatné vědět, co vlastně bitcoiny (resp. kryptoměny obecně) jsou. Dle České národní banky nejde v případě bitcoinů ani o bezhotovostní peněžní prostředky, ani o elektronické peníze ve smyslu § 4 zákona o platebním styku, ani o peněžní prostředky ve smyslu ustanovení § 2 odst. 1 písm. c) zákona o platebním styku. Bitcoiny nevykazují znaky investičního nástroje, nemají povahu cenného papíru ani derivátu.

Můžeme vycházet ze zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Ten definuje virtuální měnu jako elektronicky uchovávanou jednotku „bez ohledu na to, zda má nebo nemá emitenta, a která není peněžním prostředkem podle zákona o platebním styku, ale je přijímána jako platba za zboží nebo služby i jinou osobou odlišnou od jejího emitenta“ (§ 2 odst. 1 písm. l zákona č. 253/2008 Sb.). Kryptoměny lze považovat na nehmotnou movitou věc, s čímž zatím souhlasí i česká daňová správa.

Kolísání hodnoty kryptoměny směrem nahoru při pouhé držbě kryptoměny neznamená zdanitelný příjem držitele. Je-li kryptoměna darována, dárci nevzniká žádný zdanitelný příjem, jelikož základní charakteristickou daru je, že při něm nedochází k protiplnění. Z hlediska obdarovaného je ve vašem případě dar osvobozen od daně z příjmů, neboť jde o osvobozený dar přijatý od příbuzného v linii přímé ve smyslu § 10 odst. 3 písm. c) bod 1. zákona o daních z příjmů. V okamžiku nabytí daru by ovšem mělo být zřejmé, jaká hodnota byla nabyta.

EBF18_tip_v_clanku_obecny

Prodej bitcoinů je předmětem daně z příjmů jako příjem z prodeje movité věci. Nevztahuje se však na něj osvobození dle § 4 odst. 1. písm. c) zákona o daních z příjmů, protože nejde o věc hmotnou. Příjem z prodeje tedy bude zdaněn jako „ostatní příjem“ ve smyslu § 10 téhož zákona (předpokládám, že operace s bitcoiny nejsou uskutečněny v rámci podnikání). Výdajem bude nabývací cena (hodnota v okamžiku přijetí daru). Zdanění bude spadat do období, kdy byl příjem za prodej bitcoinů skutečně obdržen (zřejmě připsán na bankovní účet). Koupě „nových bitcoinů“ za „staré bitcoiny“ zřejmě nepodléhá dani z příjmů, jelikož při této operaci není příjem realizován.

Čtěte více na Měšec.cz: Jak se daní virtuální měny? Část zisku odvedete vždy, bitcoin je pro berňák věc