Hlavní navigace

Jak snadno na předvánoční zaměstnávání brigádníků

6. 12. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Přinášíme souhrn povinností při zaměstnávání brigádníků. Před Vánocemi jich bude potřeba až 6000. Přečtěte si, co je pro vás výhodné.

Pro spolupráci na krátkou dobu je nejvhodnější Dohoda o provedení práce. Na takovém typu smlouvy mohou, na rozdíl od Dohody o pracovní činnosti, obě dvě strany ušetřit. Nemusí se při ní totiž odvádět zdravotní ani sociální pojištění. A to až do výše výdělku 10 000 korun měsíčně. Odvody jsou nutné až při překročení této hranice.

Čtěte také: Zdravotní pojištění a dohoda o provedení práce

Při překročení částky 5000 korun nebo podpisu Prohlášení k dani je odváděna zálohová daň. Podepsaným daňovým prohlášením si může zaměstnanec uplatnit slevy na dani, případně daňové zvýhodnění. Tedy za podmínky, že nemá ve stejném období podepsáno prohlášení u jiného zaměstnavatele. V případě, kdy je odměna stanovena do 5000 korun a není podepsáno prohlášení k dani, podléhá dohoda 15% srážkové dani.   

Nezapomeňte, že:

  • Už téměř 2 roky musí být Dohody o provedení práce uzavírány výhradně písemně.
  • V dohodě musí být jasně specifikováno, na jakou dobu je sjednávána. Pokud to bude na delší časové období, čítejte s tím, že brigádník smí u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Zákon také ukládá, že maximální délka denní směny činí 12 hodin. 
  • Poplatníků může podepsat prohlášení k dani a tím si uplatnit daňové slevy. Prohlášení může být na stejné období podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. 

Povinné lékařské prohlídky

Povinnost absolvovat lékařské vyšetření stanovuje zákon o specifických zdravotních službách od dubna letošního roku. Brigádník ho musí podstoupit pokaždé, když se rozhodnete uzavřít s ním dohodu o provedení práce.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Jak si zajistit brigádníka na vánoční výpomoc.

Nezáleží na tom, jestli bude vzájemný pracovní vztah trvat půl dne nebo dva týdny. Zaměstnavatel nesmí brigádníkovi přidělit práci, aniž by neměl lékařem potvrzeno, že je tento člověk k jejímu výkonu zdravotně způsobilý. Platí tady stejné zásady jako při klasické vstupní prohlídce do hlavního pracovního poměru. Zákon dokonce požaduje, aby brigádník podstoupil lékařské vyšetření i tehdy, když si ho najímá opakovaně, ale s pauzami.

Čtěte také: Víte, že vstupní lékařské prohlídky u dohod jsou stále povinné?

Důvody k zavedení byly zřejmě bizarní. Asi byla představa, že když bude muset jít pracovník na lékařskou prohlídku, omezí se tím eventuální podvody s fingovanými dohodami o provedení práce. Také je ale možné, že byla představa o lepší ochraně zdraví pracovníků, vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro podnikání Bedřich Danda.

Jenže nikdo zřejmě při přípravě a schvalování takového zákona nepamatoval na to, že brigádníci jsou často potřeba ihned a na obíhání lékařů nemají čas. Čekat často nemůže ani člověk, který práci nabízí. A navíc, zaměstnavatel má povinnost každou takovou lékařskou prohlídku uhradit (pokud se se zaměstnancem písemně nedohodne jinak). Vznikají mu tak další náklady, u kterých předem nezná výši. Oficiální ceníky lékařských vyšetření nejsou stanoveny. V průměru se ceny pohybují od 250 korun výše. 

S hloupým nařízením si nikdo starosti nedělá

V tuto chvíli máme informaci, že zákon není bohužel mezi podnikateli příliš dodržován, respektive neposílají pracovníky v případě krátkodobých dohod o provedení práce na lékařské prohlídky, komentuje stručně současnou praxi Bedřich Danda, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro podnikání. Zaměstnavatelé totiž využívají přechodné ustanovení § 98 zákona o specifických zdravotních službách, na základě kterého mohou až do 31. března 2013 postupovat podle původní právní úpravy, která prohlídky u dohod nevyžadovala.  

Server Podnikatel.cz znalost zákona prověřil na vánočních trzích na pražském Náměstí Míru. Z deseti oslovených prodávajících byl majitelem obchůdku pouze jeden. Provozovatel stánku s občerstvením Pavel M. o nařízení věděl, protože se jako trhovec pravidelně živí. Přiznal, že občas si brigádníky najímá, ale vždy po nich žádá pouze potravinářský průkaz. Zbylých devět prodávajících bylo na stánku brigádně a ani jeden neměl o zákoně požadujícím lékařskou prohlídku ponětí. Nikde o něm nečetli a především po nich zvláštní lékařské potvrzení nepožadoval zaměstnavatel. V případě prodeje potravin jsme opět slyšeli jen to, že se brigádníci mohou prokázat potravinářským průkazem.

Za porušení zákona o specifických zdravotních službách hrozí zaměstnavateli pokuta až 2 miliony korun. V oblasti vstupních lékařských prohlídek je i ze strany úřadů uznán za příliš odkloněný od reality a připravuje se jeho zmírnění. Chystaná změna zákona o specifických zdravotních službách bude spočívat v zachování povinnosti lékařské prohlídky v případě rizikové práce, dodává Bedřich Danda, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro podnikání. Změna by měla začít platit nejpozději od dubna příštího roku. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).