Hlavní navigace

Jak to bude v létě fungovat na koupalištích? Zeptali jsme se provozovatelů

8. 6. 2020
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Koupaliště se na základě rozvolňování opatření mohla otevřít v pondělí 25. května. Jak jsou na tom nyní jejich provozovatelé?

Zveřejněná opatření týkající se bazénů a koupališť budila emoce a lidé si jen těžko dokázali představit, jak s rouškou zvládnou návštěvu této oblíbené formy zábavy. 

O otevření rozhoduje počasí

Provozovatelé koupališť se shodují, že datum zahájení sezóny nouzový stav příliš neovlivnil. Závisí totiž hlavně na počasí a čeká se, až se oteplí. Například koupaliště Duha v Pozlovicích plánovalo otevřít od prvního června, což vzhledem k chladnému počasí odložili. To datum představovalo zahájení sezony jako v minulých letech. Nouzový stav tedy neomezil přímo otevření koupaliště, ale velmi zkomplikoval přípravné práce. Na zprovoznění koupaliště se běžně pracuje od března. Nejhorší byla nejistota, když jsme nevěděli, zda vůbec otevřeme. Všechny přípravné práce jsme odložili, dokud nám vláda nebo hygienická stanice neposkytla alespoň nějaké stanovisko, popisuje správce koupaliště Jan Malota.

Martin Mikš, generální ředitel společnosti Starez provozující několik sportovišť v Brně, prozradil, že měli v plánu otevřít 30. května, jak koupaliště Zábrdovice, tak Riviéru. Daný stav je však omezil především z hlediska limitu ministerstva zdravotnictví v podobě návštěvnosti 300 osob. Riviéra je největší koupaliště v České republice s kapacitou necelých 8 tisíc návštěvníků a nedá se tak srovnávat s menšími koupališti. Denní náklady se pohybují mezi 130–160 tis. Kč. Příjem z 300 návštěvníků je cca 20 tis. Kč, čili každý den by nám vznikla ztráta cca 120 tisíc, upřesňuje. Dalším problémem je, že pokud bude slunný, teplý den, vpustí dovnitř během cca 15 minut 300 návštěvníků a dalších několik tisíc návštěvníků se během dne nahromadí u vstupu a budou naštvaní, že nemohou dovnitř, jelikož limit je naplněn. Z těchto důvodů otevírají zatím pouze koupaliště Zábrdovice, aby vyšli vstříc občanům.

V Dačicích mají koupaliště nachystané k otevření 20. června. Standardně jsme koupaliště chystali k 1. červnu. V letošním roce jsme čekali na pravidla provozu koupališť, s přípravou jsme začali až po jejich zveřejnění, dodává Mojmír Holec, jednatel Technické služby Dačice s.r.o provozující místní koupaliště. V areálu Na koupališti v Sazovicích bazén čistili a připravovali už 8. května a od toho dne jsou připraveni k provozu. Otevírat budeme dle počasí, takže doufáme, že budou brzy teploty 25°C a výš. Pokud by nebylo omezení, tak bychom otevřeli již v květnu když bylo krásné počasí, doplňuje Petra Botková, provozní areálu a restaurace NA KOUPALIŠTI / DELICATE.

Termíny otevření venkovních koupališť
Koupaliště Termín otevření
Zábrdovice otevřeno (od 30. května)
Zelené Zlín připraveni otevřít
Areál Na koupališti v Sazovicích připraveni otevřít
Letní koupaliště Stars Třinec připraveni otevřít
Větřní připraveni otevřít (plánují do 15. června)
Duha v Pozlovicích plánovaný 1. června, posunuto
Panorama Zlín 12. června
Žabák v Humpolci 15. června
Dačice 20. června
Riviéra Brno 22. června

Ministerstvo opatření zmírnilo

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo požadavky na přírodní a umělá koupaliště (krytá i nekrytá) a bazény 23. května. Ty se zaměřovaly jak na návštěvníky, tak provozovatele a patřily mezi ně známé požadavky týkající se například shlukování, dodržování dvoumetrových rozestupů nebo dezinfekce rukou u vstupu. Co se týče roušek, psalo se zde: 

Návštěvníci jsou povinni nosit roušku ev. jiný ochranný prostředek dýchacích cest při jakémkoliv pohybu v areálu koupaliště, s výjimkou pobytu na podložce nebo lehátku u přírodních a nekrytých (venkovních) umělých koupališť, chůze k dosažení vstupu do vody za účelem koupání a vlastního koupání (rouška se odkládá na podložce nebo lehátku). V případě pouhého pobytu při břehu koupaliště či bazénu, např. z důvodu dohledu nad koupajícími se dětmi, je nutno roušku, ev. jiný ochranný prostředek dýchacích cest, používat podle aktuálně stanovených opatření.

Podle Jiřího Hynka, vedoucího střediska sportovišť za Koupaliště Žabák v Humpolci představují opatření další náklady, a když se jednou otevře, mělo by se fungovat bez omezení. Roušku někde ano, někde ne považuje za úřednickou šikanu, zejména návštěvníků a někdy podle něj může docházet také k absurdním situacím. Když půjdeš do bazénu nebo budeš v bazénu a přepadne tě tělesná potřeba, musíš se vrátit na deku, vzít si roušku a jít na WC. Nebo to nebudeš řešit a potřebu vykonáš do bazénu. Když budeš hlídat dítě na břehu a budeš se s ním chtít vykoupat, odhodíš roušku na břeh (hygiena za 500), nebo ji poneseš na deku? ptá se.

V zábavném pořadu Show Jana Krause řekl v pátek 29. května epidemiolog Roman Prymula s úsměvem, že roušky na koupališti považuje za nesmyslné a hned v pondělí 1. června se staly jedním bodem z programu jednání vlády. Mimořádná opatření, která se týkají nejen koupališť, ale také hromadných akcí, stravovacích a ubytovacích služeb, zoo nebo divadel, byla schválena a platí od půlnoci 8. června.

Přírodní koupaliště a umělá koupaliště (plavecký bazén, koupelový bazén, bazén pro kojence a batolata, brouzdaliště) omezuje opatření tak, že jejich provozovatelé musí dodržovat následující pravidla: 

 • provozovatel zajistí alespoň jednu osobu, která dohlíží na dodržování následujících pravidel a působí na zákazníky a další osoby, aby je dodržovali,
 • provozovatel zajistí opatření k zabránění hromadění osob a kontroly dodržování minimálních rozestupů v místech, kde lze očekávat akumulaci osob,
 • v zařízení se nachází ve stejný čas nejvýše 500 osob a zároveň se nachází nejvýše jeden návštěvník na 10 m2 prostorů přístupných návštěvníkům,
 • mezi návštěvníky jsou dodržovány odstupy alespoň 2 metry, s výjimkou členů domácnosti,
 • je zajištěna dezinfekce rukou pro personál i návštěvníky,
 • pravidelně se provádí dezinfekce ploch, kterých se dotýkají ruce,
 • u vstupu na koupaliště a na dalších viditelných místech provozovatel zveřejní základní pokyny pro chování návštěvníků,
 • vodní atrakce, u kterých v důsledku proudící vody dochází k nechtěnému kontaktu návštěvníků, zejména typu divoká řeka, houpací bazén, vlnové atrakce apod., a parní lázně nejsou provozovány,
 • všechny prostory, v nichž se budou v rámci kurzů plavání pro kojence a batolata pohybovat rodiče s dětmi, včetně ploch, které přicházejí do styku s dětmi, jsou před každou výukovou hodinou vydezinfikovány,
 • hračky a pomůcky používané v bazénu, okraje van a bazénů určených pro koupání kojenců a batolat jsou dezinfikovány a následně opláchnuty pitnou vodou před každou výukovou hodinou,
 • návštěvníci nejsou povinni nosit ochranný prostředek dýchacích cest, který brání šíření kapének, při pobytu ve vodě,
 • návštěvníci nejsou povinni nosit ochranný prostředek dýchacích cest, který brání šíření kapének, jsou-li ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby, s výjimkou členů domácnosti a blízkých osob.

Bude záležet na ukázněnosti

Provozovatelé koupališť nařízení respektují, jsou na ně připraveni a přizpůsobí jim provoz. Například Helena Novotná z Letního koupaliště Stars Třinec podotýká, že přísná hygienická opatření dodržovali i v minulosti, takže pouze doplnili ještě větší množství dezinfekčních přípravků pro návštěvníky podle současného nařízení. Na koupališti v městě Větřní jsou technicky připraveni a věří, že i nadále budou občané ve většině tato opatření respektovat. Budou jim v tom aktivně pomáhat informační cedule i proškolený personál. Pochopitelně, že část občanů se snaží maximálně omezit kontakt s okolím na minimum. Ale s přihlédnutím k omezeným možnostem letošních výjezdů na dovolenou do zahraničí věřím, že nemalá část občanů zvolí domácí rekreaci a zařízení našeho typu budou vyhledávána, popisuje Jiří Kubík, vedoucí místního bazénu.

Podle Jana Maloty mají dodržování nařízení dvě roviny: tou první je technická realizace nezbytných opatření a druhá je pak akceptovatelnost nařízení samotnými návštěvníky. Koupaliště je místo relaxace a odpočinku, není možné většinu času trávit usměrňováním neukázněných návštěvníků. Opatření budou na všech koupalištích stejná, takže se nebojím, že bychom přišli o zákazníky, dodává. Naopak Petra Botková opatření považuje za nezvládnutelná, protože aby je zvládli, tak by museli přijmout alespoň 2 pracovníky navíc, a to je v této krizi nepřijatelné. Budeme muset spoléhat na ukázněnost lidí, které budu kontrolovat já sama, protože další zaměstnance si nemůžeme dovolit, doplňuje.

Lubomír Matoušek, ředitel společnosti STEZA Zlín provozující koupaliště ve Zlíně, říká, že při troše dobré vůle a osobní odpovědnosti se dají opatření zvládnout. Z momentální zkušenosti, kterou mám po otevření vnitřních lázní, si myslím, že pokud je člověk „sluníčko a vodomil“, tak si cestu na koupaliště najde, shrnuje.

Jiný režim bude znatelný

V Třinci jsou prozatím připraveni otevřít koupaliště za stávajících opatření a až samotný provoz a chování návštěvníků jim ukáže, jestli budou řešit další. Podobně žádná speciální opatření kromě těch daných nařízeními neplánují ani v koupalištích ve Větřní, Brně nebo Zlíně. Podle Jana Maloty bude znatelný jiný režim provozu a hygienická opatření budou na nejvyšší dosažitelné úrovni. V rámci opatření byli také nuceni omezit provoz některých doplňkových atrakcí jako je aquazorbing, divoká řeka a chrliče. Bezpečnostní opatření se dotknou i našich zaměstnanců. Pro jejich osobní ochranu byly pořízeny ochranné rukavice, dezinfekční gely, ochranná plexiskla atd, vyjmenovává. 

V Dačicích přemýšlí o úpravě pravidel při vstupu a vstupného. Dezinfekci u pokladny, na WC a sprchách a u brodítek při vstupu k bazénu plánují mít v koupališti Žabák. Obsluha bude poučena a bude upozorňovat návštěvníky. Nechceme lidi buzerovat, aby k nám chtěli přijet i příště, podotýká však Jiří Hynek. 

Jiný režim platil také v posilovnách: Fitness centra a posilovny jsou otevřeny. Co na situaci říkají provozovatelé?

Návštěvnost má více aspektů

Výsledná návštěvnost koupališť souvisí především s omezením počtu osob a vývojem opatření obecně. Mezi další aspekty patří samotné rozhodnutí návštěvníků a také počasí. Podle některých bude návštěvnost výrazně nižší, jiní jsou naopak optimističtější a vidí ji stejnou jako v ostatní roky. Počítáme se standardní návštěvností. Kapacita koupaliště je 550 lidí a možná lidi budou chodit dříve, protože budou mít obavy, že se na koupaliště nedostanou, říká Jiří Hynek. Podle Mojmíra Holece bude návštěvnost značně ovlivněná, a to ne opatřeními, ale strachem návštěvníků z nákazy.

Záleží také, jak dlouho budou platit aktuální nařízení. Červnový provoz příliš omezený nebude. Pokud by měla platit současná nařízení přes celou sezónu, koupaliště skončí ve výrazné ekonomické ztrátě, dodává Jan Malota. Návštěvnost se bude odvíjet především od toho, jak teplé bude léto. Pokud postupné rozvolňování opatření povede k tomu, že přes prázdniny nebude počet osob, které mohou koupaliště navštívit, regulován, tak předpokládám, že návštěvnost bude po ukončení letní sezóny obdobná, jako byla v předchozích letech, uzavírá Lubomír Matoušek.

Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.

Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku

Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).