Hlavní navigace

Jak velké pokuty hrozí v oblasti zdravotního pojištění?

28. 2. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

OSVČ, které nesplní včas své povinnosti vůči zdravotní pojišťovně, hrozí až desetitisícové pokuty. Zaměstnavatelé jsou na tom ještě hůře, mohou dostat pokutu až v řádu statisíců. Na co by tedy podnikatelé neměli zapomínat a za jaké pochybení hrozí vysoké pokuty?

Jestliže zahajujete samostatnou výdělečnou činnost, musíte to příslušné zdravotní pojišťovně oznámit do 8 dnů. Do stejného termínu (do 8 dnů) musíte pojišťovně též oznámit ukončení činnosti nebo narození dítěte. Třicet dnů pak OSVČ mají na ohlášení změny jména, příjmení, trvalého pobytu a rodného čísla. Za nedodržení všech těchto lhůt může pojišťovna udělit pokutu ve výši až 10 000 korun a při opakovaném prohřešku dokonce až do výše 20 000 korun.

Pokud nepředložíte včas přehled o příjmech a výdajích (do jednoho měsíce od podání daňového přiznání), či nepředložíte požadované účetní doklady, může pojišťovna udělit pokutu až do výše 50 000 korun. OSVČ by také měly dávat pozor na termíny splatnosti záloh a doplatku pojistného. Za každý den zpoždění se totiž započítává 0,05% úrok z prodlení. Pokud OSVČ změní zdravotní pojišťovnu, musí předložit té nové doklad o výši záloh vypočtených z vyměřovacího základu, doplnil Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Čtěte více: Jak na zdravotní pojištění OSVČ hlavní v roce 2011?

MM červen tip 1

Mnohem vyšší pokuty pak ze zákon hrozí zaměstnavatelům, pokud zapomenou na oznamovací povinnosti, které vůči zdravotním pojišťovnám mají. Především musí vždy ohlásit začátek a konec pracovního poměru se zaměstnancem, změnu zdravotní pojišťovny zaměstnance či další skutečnosti, které mají vliv na zařazení zaměstnance v databázi pojišťovny (třeba nástup na mateřskou dovolenou, či zaměstnání studenta).

Jestliže zaměstnavatel se na oznamovací povinnosti vykašle, hrozí mu poměrně vysoké penále. V případě prvního provinění může sankce dosáhnout 200 000 korun a pokud se bude situace opakovat, může pojišťovna zaměstnavatele pokutovat až 400 000 korunami. Stejně tak by zaměstnavatelé měli myslet na to, že musí zdravotním pojišťovnám, vždy hromadně za celý měsíc, zasílat kopie záznamů o pracovních úrazech. Lhůta pro zaslání těchto záznamů činí 5 dní od začátku následujícího měsíce. Pokuta v případě nesplnění této povinnosti může dělat až 100 000 korun. Čtěte více: Jak si poradit se zdravotním pojištěním zaměstnanců v roce 2011?

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).