Hlavní navigace

Jak vybavit firemní počítač softwarem zcela zdarma?

8. 7. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Při nákupu nového počítače je nutné uvažovat také nad výběrem vhodné softwarové výbavy, kterou budete k vaší práci využívat. Náklady na její pořízení totiž mohou značně zatížit váš rozpočet.

Počítač by byl bez softwaru pouhým kusem „železa”, které nelze nijak smysluplně využít. Po zakoupení nového stolního počítače či notebooku tak nastává další důležitý úkol v podobě instalace potřebného softwaru. V závislosti na vašich požadavcích a preferencí si můžete zvolit buď programy komerční, nebo bezplatné. Pokud se rozhodnete pro placené produkty, pak se mnohdy vyplatí nad nákupem softwaru přemýšlet již dopředu a pořídit jej za sníženou cenu společně s počítačem v podobě OEM licence.

Tato možnost má samozřejmě jak své výhody, tak i nevýhody v podobě provázanosti licence s konkrétním hardwarem. Další možností, kterou bohužel ve snaze ušetřit finanční prostředky praktikují některé firmy, je používání komerčního softwaru bez zakoupení patřičné licence. Čtěte také: Sůl nad zlato a data nad počítače. Poradíme vám, jak je zálohovat

Není jistě nutné podotýkat, že tímto jednáním se firmy dopouštějí trestného činu. Pokud tedy chcete za nákup softwarového vybavení ušetřit a přitom se nedostat do křížku se zákonem, pak je nejvhodnějším řešením použití bezplatných programů, které dokáží vykonat stejnou práci jako jejich komerční kolegové. K dispozici je jich naštěstí dostatečné množství (pro nekomerční a domácí použití jich samozřejmě existuje daleko více) a je tak možné vcelku snadno vybavit firemní počítač pro klasickou kancelářskou činnost zcela zdarma.

Hned v úvodu je nutné podotknout, že se budeme zabývat programy určenými pro platformu Windows, která je v současnosti nejrozšířenější jak v komerční sféře, tak i v domácnostech. Zde budeme předpokládat, že operační systém je již na dodaném počítači předinstalován ve formě OEM licence.

V drtivé většině případů tomu tak skutečně je a uživatel tedy není nucen vynakládat žádné další finanční prostředky na jeho pořízení. Pokud by však váš nový počítač operační systém neobsahoval, pak je nutné jej dokoupit. V tomto případě je ale stále možné společně s počítačem pořídit OEM licenci Windows za sníženou cenu. Investice do operačního systému pak může být vaší poslední platbou za software. Ostatní programy pro běžnou kancelářskou činnost je možné již obstarat a používat zcela bezplatně.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že bezplatné programy nejsou kvalitní a jedná se o pouhé pokusy začínajících programátorů. Opak je však pravdou. Dnešní bezplatné aplikace jsou v převážné většině případů kvalitními nástroji, které mnohdy dokáží plnohodnotně zastoupit placené programy.

Jak se vyznat v záplavě softwarových licencí?

Než se pustíme do popisu jednotlivých programů, které si můžete nainstalovat na váš firemní počítač a následně je bezplatně používat, nejdříve si představme nejdůležitější softwarové licence. Každý program je totiž distribuován pod určitou softwarovou licencí, která určuje, jak s ním může uživatel nakládat, respektive jej dále redistribuovat. Některé licence umožňují bezplatné použití softwaru pouze po omezenou dobu, jiné zajišťují časově neomezené užití daného programu. Čtěte také: Netahejte s sebou notebook, pro práci s cloudovými aplikacemi stačí tablet

Před instalací softwaru je proto vždy nutné zjistit, pod jakou licencí je nabízen. Při instalaci se totiž zavazujete k přijetí a dodržování licenčních ujednání. Neplněním daných podmínek byste se pak mohli vystavovat postihu z důvodu porušení autorských práv. Softwarových licencí existuje velké množství a orientace v nich nemusí být pro někoho příliš snadná. Uveďme si proto nyní přehled těch nejdůležitějších.

Někteří uživatelé si bezplatné programy spojují převážně s licencí freeware, která zajišťuje tvůrcům softwaru příslušná autorská práva, avšak na druhou stranu ostatním volně zpřístupňuje plně funkční aplikace bez nutnosti platby za jejich používání. Software poskytovaný jako freeware by přitom neměl být prodáván či šířen za úplatu, nesmí být pozměňován a jeho autor může také omezit způsob jeho použití.

Od výše zmíněné licence je odvozen freeware pro nekomerční využití. Ten mohou bezplatně používat pouze ti, kteří s jeho pomocí neprovádějí výdělečnou činnost. Software šířený jako freeware pro nekomerční využití tak nelze používat ve firemním prostředí. Ke komerčním projektům ale můžete zcela bez obav využívat programy poskytované pod licencí GNU GPL.

Ta poskytuje možnost software nejen používat, ale také modifikovat a dále jej šířit. Musí však být splněna podmínka, že tento software bude nabízen opět bezplatně, nebo za distribuční náklady. Zpřístupněny musí být i jeho zdrojové kódy.

Bezplatně lze používat také software nabízený pod licencí Donationware. Jak již z názvu licence vyplývá, pokud budete s poskytnutou aplikací spokojeni, můžete jejího autora podpořit zasláním dobrovolného finančního příspěvku. Trochu úsměvně pak může působit licence Cardware, která uživateli ukládá, že výměnou za bezplatné používání programu musí autorovi zaslat poštou skutečnou pohlednici.

Zadarmo můžete při práci na komerčních projektech používat i aplikace poskytované pod licencí Artistic License. Tou autor deklaruje, že jeho software budete moci volně používat a modifikovat, nicméně budete jej muset dále poskytovat bezplatně a nedopustíte záměnu mezi vaší vlastní (upravenou) verzí aplikace a její standardní variantou. Čtěte také: Vzkaz pro manažery: Ajťák není exotické “zviřátko”

Lidé mohou zcela bezplatně a neomezeně využívat i software nabízený pod licencí Adware, v němž je zobrazována reklama. Z ní je následně placen vývoj tohoto softwaru. Odstranění reklamy z programu pak není možné a tato úprava by navíc byla v rozporu s licenčním ujednáním. Zadarmo dostupný je i software nabízený pod licencí Orphanware. Ta určuje, že vývoj dané aplikace byl již definitivně ukončen a nebude tedy nikdy v budoucnu pokračovat. Kompletní programy bez omezení jsou nabízeny i pod licencí nazvanou příznačně „Plná verze”. Nesmíme zapomenout ani na licenci Public Domain, jejímž aplikováním se autor vzdává kontroly nad svým publikovaným softwarem. Ostatní jej tak mohou nejen volně šířit a používat, ale také měnit a zahrnout do svých aplikací.

Jsou také licence, které uživatelům umožňují bezplatné používání softwaru po omezenou dobu. Ta může být přitom ohraničena časovým úsekem či počtem provedených úkonů. Po uplynutí zkušebního období je pak nutné program buď zakoupit, nebo z počítače odinstalovat. Jedná se především o licence Shareware, Demo, Start a Trial. V případě Shareware licence si můžete stáhnout zdarma plně funkční program a po stanovenou dobu ho zkoušet.

Pokud se vám produkt zalíbí a chce jej používat i po skončení zkušebního období, pak za něj musí autorovi zaplatit požadovanou částku. Zakoupením programu navíc v řadě případů získáte i pravidelné aktualizace a přístup k technické podpoře. Další variantou dočasně bezplatného softwaru jsou aplikace nabízené pod licencemi Trial a Demo. Čtěte také: Nebuďte lama, naučte se správně komunikovat s ajťákem

Ty taktéž umožňují vyzkoušení funkčnosti programu před jeho zakoupením. Oproti Shareware produktům však bývají nějakým způsobem omezeny. Verze Demo jsou před zakoupením plné verze omezeny funkčně a verze Trial bývají omezovány časově. Programy nabízené pod licencí Start jsou pak plně funkční po libovolně dlouhou dobu a tvůrce k nim poskytuje i pravidelné upgrady. Uživatel je však limitován počtem záznamů proveditelných do databáze programu. Po vyčerpání těchto dostupných zápisů do databáze je pro zachování další funkčnosti aplikace nutné zakoupit plnou verzi daného produktu. Přechodem na placenou verzi programu však nedochází ke ztrátě doposud uložených dat.

Další početná skupina softwarových licencí je vytvářena významnými softwarovými společnostmi, které jimi chrání své produkty. Takovým případem je například Microsoft s licencí MS EULA, takzvanou „End-User License Agreement for Microsoft Software”. Zmíněná licence značí, že software je licencován na základě odsouhlasení smlouvy mezi vámi a společností Microsoft Corporation. Dalším podobným případem je společnost Mozilla, tvůrce webového prohlížeče Firefox, která aplikuje na své programy licenci MPL (Mozilla Public License).

Přehledný popis všech softwarových licencí si můžete prohlédnout také na serveru Slunečnice.cz

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).