Hlavní navigace

Jak vydělat na daních u letních brigád? Tady je návod

9. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Zaměstnat studenta se vyplatí při DPP, vydělá na tom i podnikatel. Student si navíc může zažádat o vrácení daně.

Letní brigády přinášejí možnosti jak pro studenty, kteří si chtějí přivydělat, tak i pro zaměstnavatele. Nejvýhodnější při letních brigádách je uzavřít se studentem dohodu o provedení práce (DPP). Jedná se však pouze o krátkodobou brigádu s měsíční mzdou do 10 tisíc korun. Pokud student pracuje pouze pro jednoho zaměstnavatele a odpracuje maximálně 300 hodin v kalendářním roce, nemusí odvádět zdravotní a sociální pojištění. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Na letní brigádě vydělají studenti i zaměstnavatelé. 

Díky slevám na poplatníka a zároveň na studenta je navíc u výdělku do 10 tisíc korun měsíčně nezasáhne ani daň z příjmu. Když si student ohlídá podpis růžového formuláře – prohlášení poplatníka ze závislé činnosti, které ho ke slevám opravňuje, dostane čistého přesně tolik, kolik si vydělal, popsala Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Daňové přiznání však musejí podávat ti studenti, kteří pracovali současně pro více zaměstnavatelů nezávisle na výši výdělku. I těmto studentům však vyjde přeplatek na dani.

Čtěte také: Vstupní prohlídky u dohod a praxe studentů

Co si ohlídat?

DPP se uzavírá písemně. Než student-brigádník nastoupí do zaměstnání, je důležité aby podepsal růžové prohlášení k dani. Jinak totiž dostane méně peněz, protože zaměstnavatel bude muset za něj odvést daň z příjmů.

Pokud student růžové prohlášení nepodepíše, může získat přeplatek na dani tím, že po skončení roku požádá zaměstnavatele o roční zúčtování. V takovém případě už brigádník nepodává daňové přiznání a zaplacenou daň mu vrátí přímo zaměstnavatel. O roční zúčtování však může student požádat pouze posledního zaměstnavatele v roce a za předpokladu, že u všech předchozích zaměstnání podepsal prohlášení poplatníka a žádné zaměstnání se nepřekrývalo, upozornila na dané podmínky Blanka Štarmanová. Nezáleží, zda se student rozhodne podat daňové přiznání sám, anebo zažádá o roční zúčtování, vypořádání daně musí být v obou případech stejné.

Student u více zaměstnavatelů? Podejte daňové přiznání

Pokud však student pracoval pro více zaměstnavatelů v jednom měsíci, je povinnen podat daňové přiznání. Příkladem je, když si zařídí jednu brigádu na dopolední směnu a druhou odpoledne u jiného zaměstnavatele. 

Podat daňové přiznání se právě v tomto případě vyplatí. Druhý příjem brigádníka bude totiž snížen o 15procentní daň, protože prohlášení poplatníka (růžový formulář), v němž si uplatňuje slevu na poplatníka i studenta, může mít podepsané pouze u jednoho ze zaměstnavatelů v jednom měsíci.

Čtěte také: Končíte studium? Víme, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním

Jakmile poté bude student vyplňovat daňové přiznání dle potvrzení o příjmech od obou zaměstnavatelů, vyjde mu přeplatek daně, který mu finanční úřad vrátí na jeho účet.

Jestliže student pracuje pro více zaměstnavatelů v jiných měsících, studenti přiznávat svůj příjem nemusejí. Postará se o to zaměstnavatel. A rodiče studentů-brigádníků také na tom vydělají. Příjem pracujících studentů do 26 let nebrání v uplatnění slevy na dítě v jejich vlastních přiznáních či u zaměstnavatelů.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).