Hlavní navigace

Jak vysoké jsou sazby daně z nemovitostí?

17. 1. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Daň z nemovitosti se počítá jako násobek sazby daně, výměry vaší nemovitosti (stavby, či pozemku) a místního koeficientu. Výše koeficientu se odvíjí od počtu obyvatel a jednotlivé obce jej mohou navíc svojí vyhláškou pozměnit. Jeho aktuální hodnotu vám řeknou na příslušném finančním úřadě, popřípadě se dá najít na webových stránkách obcí. Pro názornost, například v obcích do 1000 obyvatel zákon určuje koeficient 1, v Praze pak zákon určuje koeficient 4,5 (magistrát hlavního města Praha však vyhláškou zvýšil koeficient na 5).

Sazba z pozemků u orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů činí i v roce 2011 na 0,75 % a stejná sazba 0,25 % stále platí pro trvalé travní porosty, hospodářské lesy a rybníky s intenzívním a průmyslovým chovem ryb. Sazba u zastavěných ploch a nádvoří dělá 0,20 Kč za metr čtvereční, u stavebních pozemků 2,00 Kč za metr čtvereční a ostatních ploch, pokud jsou předmětem daně 0,20 Kč za metr čtvereční. Čtěte také: Komplexní návod, jak na daň z nemovitostí v roce 2011

U obytných domů pak jejich majitel platí 2 koruny za metr čtvereční zastavěné plochy, stejně jako za ostatní stavby, které tvoří příslušenství k obytným domům (z výměry přesahující 16 m2 zastavěné plochy). Vlastníci rekreačních chalup, chat a domů platí 6 korun ze metr čtvereční zastavěné plochy a u staveb, které plní doplňkovou funkci k těmto stavbám, s výjimkou garáží, 2 Kč za jeden metr čtvereční zastavěné plochy. Daň na 8 Kč za 1 m2 stoupá i Za garáže vystavěné odděleně od obytných domů a u samostatných nebytových prostorů užívaných jako garáže se hradí 8 Kč za metr čtvereční.

Cloud 22 temata

DANE.PODNIKATEL­.CZ: daňové formuláře ke stažení, návody pro daňové přiznání, online daňová poradna, daňová kalkulačka pro OSVČ, změny 2011

Také podnikatelů se daň z nemovitostí týká. Podnikající zemědělští prvovýrobci a lesní a vodní hospodáři mají sazbu 2 Kč za 1 m2 zastavěné plochy nebo upravené podlahové plochy. Podnikatelé v průmyslu, stavebnictví, dopravě, energetice a v ostatní zemědělské výrobě platí daň 10 Kč za 1 m2 zastavěné plochy nebo upravené podlahové plochy. Pro ostatní stavby dělá daň na 6 Kč za 1 m2 zastavěné plochy, pro byty a ostatní samostatné nebytové prostory 2 Kč za 1 m2 upravené podlahové plochy. Všichni ostatní podnikatelé platí po 10 korunách za metr čtvereční zastavěné plochy nebo upravené podlahové plochy. Čtěte také: O kolik si kvůli vyšším daním sáhneme hlouběji do kapsy?

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).