Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Jak vysoké odpisy lze uplatnit, když jste majetek pořídili v průběhu roku?

Jan Molín

Firma pořídila v září loňského roku hmotný majetek a zařadila jej do užívání. Majetek vlastní i ke konci roku. Jak velké odpisy lze uplatnit, radíme v poradně.

Doba čtení: 1 minuta

daňové poradně odpovídá Jan Molín, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

Dotaz

Firma pořídila v září 2017 hmotný majetek, zařadila jej do užívání a tento majetek vlastní i k 31. prosinci 2017. Jak vysoký daňový odpis si může uplatnit?

  1. Ve výši 1/2 ročního daňového odpisu (protože nevlastnila majetek celý rok)?
  2. Nebo ve výši 100% ročního daňového odpisu (protože vlastnila majetek k 31. prosinci 2017, bez ohledu na datum jeho pořízení)?

Odpověď

Pokud jde o standardně daňově odpisovaný majetek zařazený do jedné ze skupin 1 až 6 (tedy nepodléhá časové metodě odpisování atp.), můžete si uplatnit 100% roční daňový odpis.

Vycházíme z § 26 odst. 6 zákona o daních z příjmů: Odpis ve výši ročního odpisu vypočteného podle § 31 a 32 lze uplatnit z hmotného majetku evidovaného u poplatníka ke konci příslušného zdaňovacího období s výjimkou uvedenou v odstavci 7 písm. b) až d). Ročním odpisem u poplatníků uvedených v § 17 se rozumí odpis za zdaňovací období.

Polovinu ročního odpisu uplatníte např. v situaci, kdy dosud neodepsaný hmotný majetek vlastníte k 1. 1., ale v průběhu roku ho prodáte (kdykoliv před koncem roku). Viz § 25 odst. 7 písm. a) bod 1. zákona o daních z příjmů.