Hlavní navigace

Jak vysoký budete mít důchod? ČSSZ nabízí výpočet online

13. 2. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Aplikace, která dokáže odhadnout předpokládanou výši důchodu. Můžete ji vyzkoušet na stránkách ČSSZ.

Výpočet důchodu online

Česká správa sociálního zabezpečení nabízí důchodovou aplikaci, která vypočítá aktuální odhad výše starobního důchodu, informuje o odchodu do starobního důchodu a také nabízí kontrolu započtené doby důchodového pojištění.

Informativní důchodová aplikace (IDA) je nová online služba ePortálu České správy sociálního zabezpečení, která pojištěncům poskytne přehlednou a srozumitelnou informaci ohledně jejich dosud evidovaného počtu let důchodového pojištění.

Funguje v prostředí ePortálu ČSSZ pro přihlášené uživatele a je zcela zdarma. Přihlášení je jednoduché, stačí datová schránka nebo Identita občana. Možnosti, jak se přihlásit do ePortálu ČSSZ, uživatelé najdou přímo na ePortálu.

Kdy nepodávat daňové přiznání

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2021 se pomalu ale jistě blíží. Fyzické osoby, ať už podnikatelé či nepodnikatelé, musí v některých případech podávat daňové přiznání a v něm zdanit své příjmy. Povinnost podávat daňové přiznání vyplývá ze zákona o daních z příjmů. V některých případech však přiznání podávat nemusíte, je potřeba ale zvážit, zda by jeho podání nebylo pro vás výhodnější. Více to popisujeme v návodném článku.

Po ročním zúčtování si polepší rodiny s dětmi

Nejen rodiny s dětmi, ale i někteří zaměstnanci s vyššími příjmy se mohou těšit na příjemný doplatek po ročním zúčtování daní. Díky daňovému balíčku si skutečně polepší. Pro zaměstnance (kteří nemají povinnost podat daňové přiznání) je velmi výhodné požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění. Sám totiž nemusí nic zpracovávat, navíc za správný výpočet nese zodpovědnost zaměstnavatel.

Zaměstnanec je zodpovědný pouze za dluhy, které sám zavinil, např. včasným neoznámením změn, jež mají vliv na uplatnění slevy či daňového zvýhodnění, eventuálně nepravdivým čestným prohlášením (kupříkladu společně hospodařící domácnost nebo příjmy manželky/manžela do limitu 68 000 Kč).

Nespornou výhodou ročního zúčtování je, že je vždy ve prospěch zaměstnance, nedoplatek zde v podstatě (oproti daňovému přiznání) nemůže vyjít. Například u daňového bonusu, pokud poplatník (zaměstnanec) v příslušném zdaňovacím období nedosáhl zdanitelných příjmů alespoň ve výši 6násobku minimální mzdy, nárok na vyplacené měsíční bonusy neztrácí (v podaném daňovém přiznání by je musel vrátit).

Pozor na podvodné emaily

Finanční správa varuje před phishingovými útoky a upozorňuje na podvodné SMS zprávy a e-maily. Podvržená zpráva avizuje došlou platbu z Finančního úřadu na účet ve snaze získat osobní citlivé bankovní údaje. Jedná se o podvod a Finanční správa důrazně doporučuje NEKLIKAT na tlačítko Výplata.

Na kompenzační bonus mají nárok i eseróčka

Nárok na kompenzační bonus pro rok 2022 mají i společníci (fyzické osoby) společností s ručením omezeným založených za účelem dosažení zisku, které mají maximálně 2 společníky, případně které mají společníky jen z jedné rodiny.

školení červen - novinky

Firma dále musí mít obrat aspoň 120 tisíc korun za skončené zdaňovací období daně z příjmů právnických osob bezprostředně předcházející bonusovému období. Pokud jde o začínající firmu, musí výše předpokládaných příjmů činit alespoň 120 tisíc korun za zdaňovací období. V případě, že je fyzická osoba společníkem více společností s ručením omezeným, posuzuje se splnění výše zmíněných podmínek ke každé společnosti s ručením omezeným samostatně.

Na kompenzační bonus mají nárok ti společníci, u kterých činnost jejich firmy byla významně dotčena v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření. Činnost se považuje za významně dotčenou, pokud výše příjmů odpovídajících tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb plynoucích z této činnosti nepřekročila převážně v důsledku krizových opatření ve srovnávaném období 70 % průměrné měsíční výše těchto příjmů plynoucích z téže činnosti ve srovnávacím období.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).